MARKUT

Endüstriyel Tasarım Dergisi

| Sayı 00

Görüneni iki veya üç boyutlu aktarmak bir hedef değil. Ancak formun neden biçim aldığını ve biçim alışındaki etmenleri analiz ederek bir sonraki aşamaya geçebiliriz…

Okumaya Başla
Markut Sayı: 00 Kapak Tasarımı
içindekiler
01

Giriş

Atahan Göktürk Güner

Bu sözlerle Markut ekibiyle 28 şubatta bir araya geldik ve ilk toplantılarımızı yapmaya başladık. Bir arada bulunma amacımız kendimize fayda sağlamak değil, araştırmalar yapmak, ürünler üretmek ve bunları da size sunabilmekti.

02

Markut Ekibiyle Tanışın

Markut

Markut ekibinden sevgiyle…

03

Donald Norman ve Tasarım İlkeleri

Hilal Doruk

Donald A. Norman, şirketlere insan merkezli tasarım yapabilmeleri için danışmanlık hizmeti veren Nielsen Norman Group’ un kurucu ortağıdır. Bilişsel bilim, bilgisayar bilimi ve psikoloji departmanlarında profesörlük geçmişi bulunmaktadır.

04

Tasarım Sözlüğü: İkon

Şahsenem Göksu Göktürk, Zeynep Yarar, Elif Ersöz

İKON, ya da İKONA (ing. İcon). Ortodoks kilise sanatında Hz. İsa, Meryem ya da azizleri betimleyen resim. 6.yy’da ortaya çıkmıştır. Önceleri Bizans’a özgü olan ikon, Ortodoks’lukla birlikte Balkanlar ve Rusya’da da yaygın bir kullanım ve uygulama alanı bulmuştur.

05

Ekoloji Nedir? Sürdürülebilirlik ve Tasarımcı İlişkisi

Ece Çelik

Sürdürülebilirlik, insanlığın ve gelecek nesillerin gereksinimlerini de göz önünde bulundurarak, geleceği tehlikeye atmadan ihtiyaçların karşılanabilmesidir. Ekoloji ve sürdürülebilirlik birbirleriyle son derece bağlı iki kavramdır…

06

İkonik Tasarımlar: Sandalye

Zeynep Dağ

Kökeni, Antik Roma’da en etkili figürler tarafından kullanılan antik sella curulis’e (Antik Roma’da yüksek rütbeli politikacılar ve idari makam sahiplerinin iktidar ve güç sembolü olarak yorumlanan bir çeşit oturaktır.) dayanır.

07

MarkutWorks Etiketle

Markut

Instagram’da #MarkutWorks’ü hashtagle yeni sayıda yerini al

08

Yorumlar

Markut

Devam Et