Kahvelerinizi hazırlayın ve okumaya başlayın…

Braun KF 20 Aromaster

1972'de Florian Seiffert tarafından (Dieter Rams'ın rehberliğinde) Almanya’ da tasarlanmıştır. Braun için tasarlanan KF 20 Aromaster, kaynar suyu bir kahve filtresinden geçirmek için yerçekimini kullanan bir elektrikli kahve makinesidir.

Orijinal KF 20, 20. yüzyıl endüstriyel tasarımının öyle bir simgesidir ki, Braun: Fifty Years of Design and Innovation kitabının kapağında yer alır. KF 20, zamanına göre o kadar yenilikçidir ki, ondan sonra gelen üreticiler için büyük bir ilham kaynağı olmuştur. Silindirik şekli minimal ve işlevseldir, aynı zamanda zarif ve yalındır.

Kahve makinesi, suyu kaynatan ısıtma bobinli bir üst hazneden oluşur, pürüzsüz plastik silindirik bir muhafaza ve su haznesinin altındaki kâğıt filtre için siyah plastik bantla kaplanmıştır. Filtre tutacağına hizalanan siyah plastik saplı çıkarılabilir cam sürahi ve üste iki dikey krom metal boru ile bağlanan ısıtma yastıklı bir taban bulunur. Bu ikonik kahve makinesi zamansız bir tasarımdır.


İllustrasyon: Elif Ersöz

Chambord Coffee Maker

Bir kapta sıcak su demlenerek kahve telvesini aşağıya doğru bastıran bir çubuğa bağlı metal veya kumaş bir süzgeç kullanılarak demleme yapılan bir kahve makinesidir. Şaşırtıcı bir şekilde, hem Fransızlar hem de İtalyanlar kökenlerinin kendisine ait olduğunu tartışıyorlar.

Adı French Press, yani bir Fransız tasarımı olmalı, değil mi?

1850'li yıllara dayanan bir efsaneye göre, ilk olarak bu demleme yöntemini kullanan kişi kendisine bir fincan kahve hazırlamaya çalışan Fransız bir adamdı.

Hikaye biraz şuna benziyordu: Bir Fransız suyunu kaynatırken kahveyi içine koymayı unutup, kahveyi sonradan ekler. Kahve telvesinin kabının yüzeyine yükseldiğini görünce yanındaki tek porsiyon kahveyi kurtarmak için yoldan geçen İtalyan bir adamdan metal bir süzgeç satın alır. Süzgeci kaynatma kabının üzerine yerleştirerek, bir çubuk yardımı ile kahve telvesini süzgeç ile birlikte aşağıya doğru bastırır. Ve kahvenin berbat olmasını beklerlerken her iki adamında tattığı en iyi kahve olur. Bu tesadüf eseri olayda kahve demlemenin yeni bir yönteminin keşfedilmesine yol açtı.

Bugün bildiğimiz kahve makinesinin ilk patenti İtalyanlardan gelmesine rağmen bu kahve makinesine Fransız versiyonu ile hitap etmeyi seçtik.

Bu makine, üretildiği Fransa'da 'Chambord' olarak biliniyordu. Danimarkalı şirket Bodum, Chambord’un adının ve fabrikasının haklarını satın aldı.

1944 yılında Peter Bodum tarafından kurulan Bodum, sofra ve mutfak gereçleri şirketidir. En ikonik ürünleri 1950'lerde tasarlanan Chambord French Press'tir. French Press aslında 1929'da İtalyan tasarımcı Attilio Calimani tarafından icat edildi, ancak bu buluşu popüler yapan Bodum'du.

Yani aslen İtalyan mı yoksa Fransız mı? Net bir cevabı yok ama French press olarak adlandırılmaya devam edecektir. Chambord French Press kahve hazırlamanın en basit yöntemlerden biridir ve doğru yaparsanız mükemmel bir fincan kahve verir. Afiyet olsun 😄


La Cupola Coffee Maker

1988'de 80'lerin en ikonik nesnelerinin arkasındaki isim olan Aldo Rossi tarafından Alessi için tasarlanmıştır. Tasarlanan Alessi La Cupola Espresso Kahve Makinesi, Rossi'nin halkın zevklerini dinleme ve bunlarla ilgilenme ve yüksek tasarımı demokratikleştirme becerisini yansıtıyor. Yüksek kaliteli alüminyumdan (bu malzemeden yaratılan ilk kahve makinesiydi) ve mükemmel ısı iletme özellikleriyle basit ve uygun fiyatlı yapısı onu popüler bir kahve makinesi haline getirmiştir.

Milano'da doğan Rossi, çalışmaları arasında Alessi'nin fabrikasının yakınındaki Piedmont'taki Novara Katedrali'ni de içeren İtalyan mimar Alessandro Antonelli'den tasarım ilham aldı. Rossi, geometrik şekilleri sade bir şekilde kullanması ve tasarım teorisi, çizim, mimari ve ürün tasarımı, özellikle mobilya ve ev eşyaları alanındaki çalışmaları ile tanınıyordu. Eserleri mimarlık dünyasında o kadar etkiliydi ki, zamanla eskizleri ve çizimleri kendi içlerinde eser olarak kabul edildi ve dünya çapında büyük müzelerde gösterildi.

Moka Bialetti

Adını Yemen kenti Mocha’dan alır. 1933 yılında İtalyan mühendis Alfonso Bialetti tarafından icat edildi ve kısa sürede İtalyan kültürünün temellerinden biri haline geldi. Moka demliği, buharla basınçlı kaynamış suyu öğütülmüş kahveden geçirerek kahve yapan bir set üstü veya elektrikli kahve makinesidir. Geleneksel olarak alüminyumdan yapılır, ancak bazen paslanmaz çelikten veya diğer alaşımlardan yapılırlar.

Moka Pot, evde kahve yapımında devrim yarattı ve İtalyan evlerinin % 70'inden fazlasının en az bir Bialetti kahve makinesine sahip olduğu tahmin ediliyor. Bazıları bunun tarihin en çok kopyalanan kahve makinesi olduğunu söylüyor!

İtalya'dan yayılan moka potu bugün en çok Avrupa'da ve Latin Amerika'da kullanılmaktadır. Wolfsonian-FIU, Modern Sanat Müzesi, Cooper-Hewitt, Ulusal Tasarım Müzesi, Tasarım Müzesi ve Londra Bilim Müzesi gibi modern endüstriyel sanat ve tasarım müzelerinde sergilenen ikonik bir tasarım haline geldi.

Moka Pot Çalışma Prensibi

Alt bölme (A) su içerir. Isıtıldığında, buhar basıncı, suyu öğütülmüş kahve (B) içeren bir sepetten toplama odasına (C) iter.


İllustrasyon: Elif Ersöz

Bu makale tarihinde MARKUT Dergi Sayı: 01 altında Zeynep Dağ , Elif Ersöz tarafından yazılmıştır. Sayının devamını aşağı kaydırararak okuyabilirsiniz. Üst menüden diğer sayılarımızı okuyabilir, buraya tıklayarak anasayfaya dönebilir veya alt bölümdeki formu doldurarak dergimize abone olabilirsiniz.

Paylaş:
Markut Mailde İllustrasyon
Dergimize Abone Olun
Yeni Sayıları Mailinize Gönderelim

ücretsizdir.