Charles Rennie Mackintosh, 7 Haziran 1868 yılında Glasgow'da doğdu. İskoç mimar, tasarımcı, suluboya ressamı ve sanatçıdır.

Charles Rennie Mackintosh, İskoçya'nın en ünlü mimarlarından biridir. Tasarladığı binalar modern hareketin önünü açtı. Mimari, onun ilk aşkıydı ancak aynı zamanda başarılı bir sanatçı, iç mimar, mobilya tasarımcısı, metal işçisi, vitray ve tekstil tasarımcısıydı. Ayrıca doğa ve organik bitki formlarını kullanarak yaptığı grafik tasarım çalışmaları, onu Sembolizm ve Art Nouveau'nun erken temsilcilerinden biri yaptı. Hayatının son dönemlerinde incelik içeren suluboya resimleri yaptı. Olağanüstü çalışmaları, bugün halen yenilikçi ve modern kabul edilmektedir.

Charles Rennie Mackintosh, 1893, 25 yaşında, T. & R. Annan & Sons tarafından Glasgow'da çekildi. Charles Rennie Mackintosh, 1893, 25 yaşında, T. & R. Annan & Sons tarafından Glasgow'da çekildi.

Çocukluk ve Okul Yılları

Çocukluğundaki sağlık sorunları, onu sanatsal ilgi ve tutkularından gitmesini sağladı. Charles, çok güçlü olmaması yanı sıra ayağında kas kasılmasıyla doğdu. Bu onun topallamasına sebep oldu. Futbol maçında titreme ve üşüme sonucunda sağ gözünün kasları da kalıcı olarak etkilendi. Doktor, Mackintosh için çok iyi bir öneride bulundu. "Charles, açık havada bol bol egzersiz yapmalı ve mümkün olduğunca uzun tatiller yapmalıdır." Bu tavsiye Mackintosh'un beğenisine göreydi. Evleri, ağaçları ve bitkileri çizmeyi severdi.

Polis müfettişi olan babası, oğlunun mimarlığı seçmesine karşı olsa da sıkı çalışma şartıyla ona izin verdi. Böylece Mackintosh 15 yaşında okulu bıraktığında, 1889'a kadar -21 yaşına kadar- Glasgow'lu mimar John Hutchison'ın yanında çırak olarak çalıştı. Aynı yıllarda Mimar Honeyman ve Keppie'nin yanında teknik ressam olarak girdi. 1901 yılında ortak oldu.

Glasgow Şehri eski fotoğraf Glasgow Şehri

1884'teki çıraklığın en başından beri Mackintosh, Glasgow Sanat Okulunda akşam derslerine katılıyordu. 2 yıl sonra sınavlarındaki ve projelerindeki başarılarından dolayı bursluluk verildi. Glasgow Mimarlar Enstitüsü, öğrencileri teşvik etmek için ödüller vermeye karar verdi. Mackintosh, verilen üç ödülden ikisini kazandı. Sonrasında South Kensington Museums tarafından düzenlenen ulusal bir ödülü de kazandı.

1890'da Mackintosh, Alexander Thomson seyahat bursu kazandı. 60£ ödül ile İtalya turu yaptı. Gezi sırasında günlük tuttu ve eskizler yaptı. Sonrasında Glasgow Sanat Okulu Öğrenci Kulübü'nün yıllık sergisine katıldı. Glasgow sanat okulunda genç mimarlar ve sanatçılar arasında popüler oldu.

Honeyman ve Keppie'nin ofisinde çırak arkadaşı Herbert McNair ile çok iyi arkadaş olmaları uzun sürmedi. McNair de Sanat Okulundaki gece derslerine katılıyordu. Mackintosh ve McNair, deneysel dekoratif tarzlara kendilerini kaptırdılar.

Orvieto Katedrali, 1891'de İtalya turu sırasında Mackintosh'un yaptığı suluboya. Orvieto Katedrali, 1891'de İtalya turu sırasında Mackintosh'un yaptığı suluboya. Erken Hristiyan, ortaçağ ve erken rönesans binalarından etkilendi. Özellikle detaylarından ve dekorasyonlarından ilham aldı.

"The Four" Dörtlü Arkadaş Grubu

Sanat okulunda gündüz okuyan öğrenciler olan Frances ve Margeret Macdonald adlı iki kız kardeş de yeni çizim ve dekorasyon yollarını keşfediyorlardı. Çalışmaları Mackintosh ve McNair'in çalışmalarına yalnızca teknik ve biçim açısından değil aynı zamanda içerik açısından da benziyordu.

Dört öğrencinin olağanüstü yakınlığını gören sanat okulu başkanı Francis Newbery, bir araya getirilmeleri gerektiğine karar verdi. Bu yaratıcı birlik, o kadar başarılı oldu ki kısa süre sonra "Dörtlü" olarak anılmaya başladılar.

Dekoratif tarzları; ön-rafaellere, Japon tasarımına ve Arts and Crafts hareketine borçluydu. Ancak "Dörtlü"'nün bu yeni sanatı diğerlerinden farklıydı. Sembolik bağlamda sıra dışı stilize edilmiş insan ve bitki formları, sanat ve tasarımın "Glasgow Stilinin" gelişimi için biçimlendirici olacaktı.

İskoç Müzik İncelemesi için bir poster, 1896, C.R. Mackintosh. İskoç Müzik İncelemesi için bir poster, 1896, C.R. Mackintosh.


Dörtlü, Clyde Firth'de Dunure'da arkadaşlarıyla tatilde, c.1895. Mackintosh, sağda, solda McNair ile ön planda görülüyor. Margaret Macdonald en solda oturuyor ve resmin en üstünde Frances Macdonald, sağ posterdeki pozu taklit ediyor. Dörtlü, Clyde Firth'de Dunure'da arkadaşlarıyla tatilde, c.1895. Mackintosh, sağda, solda McNair ile ön planda görülüyor. Margaret Macdonald en solda oturuyor ve resmin en üstünde Frances Macdonald, sağ posterdeki pozu taklit ediyor.
Macdonald kardeşler ve Herbert McNair tarafından Glasgow Güzel Sanatlar Enstitüsü için tasarlanmıştır. 1895 Macdonald kardeşler ve Herbert McNair tarafından Glasgow Güzel Sanatlar Enstitüsü için tasarlanmıştır. 1895

Glasgow Sanat Okulu

1900'lerde bu yeni dekoratif sanatı, Glasgow Stili olarak bilinir hale geldi.

Glasgow Sanat Okulu, Renfrew Caddesi'ndeki kuzey cephesindeki ana giriş. Glasgow Sanat Okulu, Renfrew Caddesi'ndeki kuzey cephesindeki ana giriş.
Kütüphane, 1907-09, 2014 yangınında yok olmadan önce. 15 Haziran 2018'de çıkan ikinci yangınla birlikte kullanılmaz hale geldi. Kütüphane, 1907-09, 2014 yangınında yok olmadan önce. 15 Haziran 2018'de çıkan ikinci yangınla birlikte kullanılmaz hale geldi.

Şehir Mimarı

1893-1906 yılları arasında, Honeyman ve Keppie firması aracılığıyla Mackintosh, Glasgow'da bina tasarlamak ve inşa etmek üzere görevlendirildi. Bunlar arasında Glasgow Herald (1894) ve Daily Record (1901) gazete ofisleri, Glasgow Üniversitesi için Queen Margaret Koleji binası ve Martyrs' Public School (her ikisi de 1895), Queen's Cross Kilisesi (1897) ve 1904'te Scotland Street School. Bu mimarilerin çoğu başarılı oldu.

Ancak ilk tasarımları eleştirmenlerin saldırısına uğradı. 1891'de Bilim ve Sanat Müzesi için Ulusal Gümüş Madalya kazanmasına rağmen, Mackintosh'un tasarımı The Builder dergisi tarafından eleştirildi.

Bir başka hayal kırıklığı ise 1902'de Liverpool Anglikan Katedrali için yapılan bir yarışmada başarısız olmasıydı. Daha önce, 1897'de Mackintosh, Glasgow'daki Queen's Cross Kilisesi'ni tasarladı. Queen's Cross Kilisesi bugün 1973'te kurulan Charles Rennie Mackintosh Derneği'nin uluslararası merkezi olarak kullanılıyor.

Glasgow'daki Queen's Cross Kilisesi, 1897'de Mackintosh tarafından tasarlandı. Kilise şu anda Charles Rennie Mackintosh Society'nin merkezi. Glasgow'daki Queen's Cross Kilisesi, 1897'de Mackintosh tarafından tasarlandı. Kilise şu anda Charles Rennie Mackintosh Society'nin merkezi.

Mackintosh Evi

Charles Rennie Mackintosh ve Margeret Macdonald, 22 Ağustos 1900'de evlendiler. Dörtlünün diğer üyeleri; Herbert McNair ve Margaret'in kız kardeşi Frances da bir yıl önce aynı kilisede evlenmişlerdi.

Margaret Macdonald Mackintosh ve Charles Rennie Mackintosh Margaret Macdonald Mackintosh ve Charles Rennie Mackintosh
Mackintosh tarafından sade bir iç mekan olarak tasarlanan koyu panelli yemek odası, ilk yüksek arkalıklı sandalye tasarımı - Argyle Street sandalyesi. Mackintosh tarafından sade bir iç mekan olarak tasarlanan koyu panelli yemek odası, ilk yüksek arkalıklı sandalye tasarımı - Argyle Street sandalyesi.

Viyana, Torino ve Moskova

Kariyeri boyunca, Mackintosh'un başarıları, İngiltere'den çok yurtdışında anlaşıldı. 1900'de Margaret MacDonald ile evlendiği yılda, dörtlü Viyana'daki Avusturyalı Sanatçı Grubu tarafından Sekizinci Viyana Secession sergisinde yer aldılar.

Mackintosh'ların Torino'daki Uluslararası Modern Dekoratif Sanatlar Sergisi'nin bir parçası olan pembe, gümüş ve beyaz bir oda olan Rose Boudoir, 1902. Mackintosh'ların Torino'daki Uluslararası Modern Dekoratif Sanatlar Sergisi'nin bir parçası olan pembe, gümüş ve beyaz bir oda olan Rose Boudoir, 1902.

House for an Art Lover 1901

Bir Sanatsever için Ev 1901

1901'de Mackintosh, "tamamen modern bir tarzda büyük bir ev" olarak tasarlanan bir Sanat Sever Evi, "Haus eines Kunstfreundes" tasarımı için uluslararası bir yarışmaya katıldı. Mackintosh'un tasarımı, gerekli sayıda iç perspektif sunmaması nedeniyle diskalifiye edilmiş olsa da, jüri üyeleri onun çalışmasını 'ayırt edici renklendirme, etkileyici tasarım, iç ve dış yapının birleştiriciliği' nedeniyle övdü. Ona 600 puanlık özel bir ödül verdiler.

Mackintosh'un Sanat Sever Evi'nin kuzey-batı perspektifinden çizimi. Mackintosh'un Sanat Sever Evi'nin kuzey-batı perspektifinden çizimi.

Mackintosh, 'Haus eines Kunstfreundes' planına güvendiğini gösterdi. Yarışma özetinde Mackintoshlar, baştan sona birlikte çalışarak sanatsal ifade özgürlüğünün tadını çıkardılar.

Müzik odasının zarif tasarımında Margaret'ın ayırt ediciliğini görmek mümkündür. Evin genelinde gül motifleri sıklıkla kullanılmıştır.

Resepsiyon ve müzik odası için tasarım. Soldaki altı uzun pencere, ışığın içeri girmesine izin verir ve piyano batı duvarına karşı yerleştirilir. Resepsiyon ve müzik odası için tasarım. Soldaki altı uzun pencere, ışığın içeri girmesine izin verir ve piyano batı duvarına karşı yerleştirilir.
arışma Portfolyosunun KapağıYarışma Portfolyosunun Kapağı
Yemek odası için tasarım. Koyu renkli ahşap paneller ve mobilyalar, parlak gesso paneller ve hafif tavan tarafından kaldırılmıştır. Yemek odası için tasarım. Koyu renkli ahşap paneller ve mobilyalar, parlak gesso paneller ve hafif tavan tarafından kaldırılmıştır.

The Hill House, 1902

William Davidson'un evini tamamlamada, Windyhill, Mackintosh'un tasarımı Glasgow Yayıncısı, Walter Blackie'nin dikkatini çekti. Blackie, Mackintosh'tan Helensburgh'da bir ev tasarlamasını istedi.

The Hill House'un çizimi, güneybatıdan görünüş. The Hill House'un çizimi, güneybatıdan görünüş.
Geniş koridor, The Hill House'a dramatik bir giriş oluşturur. Geniş koridor, The Hill House'a dramatik bir giriş oluşturur.
Evin güneydoğu köşesi, servis merdiveni kulesini ve bahçıvan kulübesini gösteriyor. Evin güneydoğu köşesi, servis merdiveni kulesini ve bahçıvan kulübesini gösteriyor.
Mackintosh'un ayırt edici saati ve koridorda soyut duvar. Mackintosh'un ayırt edici saati ve koridorda soyut duvar.
Zarif ana yatak odası. Her mobilya parçası Mackintosh tarafından oda için tasarlanmıştır. Zarif ana yatak odası. Her mobilya parçası Mackintosh tarafından oda için tasarlanmıştır. (Hill House Chair'i 0. sayımızda yer vermiştik.)

The Willlow Tea Rooms 1903

Geç Viktorya dönemi Glasgow'unda çay salonları, saygın buluşma yerleri olarak gelişmeye başlıyordu. Çalışkan iş kadını ve girişimci Kate Cranston 1903'te Mackintosh'tan Glasgow, Sauchiehall Caddesi'ndeki Willow Tea Rooms adlı iddialı bir plan tasarlamasını istedi. Mackintosh, Willow'un dış cephesini yeniden inşa etti ve sofistike iç mekanlar yarattı.

1905'te Willow Tea Rooms. 1905'te Willow Tea Rooms.
Sandalye tasarımı, Salon de Luxe.
Sandalye tasarımı, Salon de Luxe.

Ekim 1903'te Salon de Luxe çay salonu açıldığında, Glasgow Evening News, 'dekoratör sanatının bir harikası' olarak tanımladı ve çay salonu Glasgow'un en gözde mekanlarından biri oldu. Memnun bir Alman ziyaretçi, Salon de Luxe'in "sevgi dolu düşüncelerin sonucu" olduğunu söyledi.

Bugün, ziyaretçilerin hala dinlenip çayın tadını çıkarabilecekleri Willow Tea Rooms'taki Salon de Luxe. Bugün, ziyaretçilerin hala dinlenip çayın tadını çıkarabilecekleri Willow Tea Rooms'taki Salon de Luxe.

Walberswick ve Çiçek Resimleri

Haziran 1913'te Mackintosh'un Honeyman Keppie ve Mackintosh'taki ortaklığı, iş eksikliği nedeniyle feshedildi. Bu onun depresyona girmesine neden oldu ve bu da daha sonra alkole olan bağımlılığını arttırdı. Birinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesinden hemen önce, Charles ve Margaret, Francis Newbery'nin bir evinin bulunduğu Walberswick, Suffolk'ta kendilerini toparlamak için Glasgow'dan ayrıldılar.

Mackintosh, en iyi karakalem ve suluboya çiçek resimlerinden bazılarını burada yaptı. Bu botanik çizimlerin Almanya'da sergilenmesi mümkün görünüyordu, ancak Alman ve Avusturyalı arkadaşlarıyla yazışmaları Mackintosh'un casus olduğu şüphesini uyandırdı. 1915'te I. Dünya Savaşı sırasında kısa bir süre tutuklandı. Mackintoshlar, Chelsea'ye bu üzücü olay sonrasında geldiler. Aynı zamanda tekstil tasarımları üretmeye başladılar. Liberty gibi önde gelen tekstil firmaları için tasarımlar yaptılar.

Mackintosh Fritillaria Çiçek Suluboya Resmi
"Sanat çiçektir. Hayat yeşil bir yapraktır. Her sanatçı, çiçeğini güzelleştirmeye; dünyayı yaşamın kendisinden daha değerli, daha güzel, daha kalıcı şeylerin var olabileceğine ikna edecek bir şey yapmaya çalışsın."
- C.R. MACKINTOSH, 1902
Mackintosh Willowherbs Çiçek Suluboya Resmi

Chelsea ve Derngate 1915-23

1915'te Mackintoshlar Londra'ya geldi. Chelsea önümüzdeki sekiz yıl boyunca evleri oldu. Çift, Glebe Place'de stüdyo kiraladı ve kısa süre sonra Chelsea'nin bohem sanat topluluğunun bir parçası oldu. Arkadaşları arasında ressam Augustus John ve ünlü oyun yazarı George Bernard Shaw vardı. Mackintosh'un bu süre zarfında birkaç mimari siparişi vardı, parası yoktu. Margaret'ın tekstil tasarımlarından geçimlerini sağlıyorlardı.

Bu zorlu ekonomik ortamda, Mackintosh'un serveti, 1916'da, Northampton'daki mühendis W.J. Bassett-Lowke'nin evini yeniden tasarlamakla görevlendirildiği zaman iyileşti. Mackintosh'un iç mekanlar için cesur, geometrik tasarımları ve son derece modern arka cephesi, mimarın yeniden gücünün zirvesinde çalışmasının ve yeni dekoratif formları denemesinin kendinden emin bir ifadesiydi.

1920'de ressam Harold Squire için Glebe Place'de bir stüdyo ev tasarlaması istendi. Bunu, diğer iki sanatçı için benzer komşu stüdyolar tasarlamak üzere başka bir sipariş izledi. Sadece Squire'ın tasarımı yapıldı. Mackintosh'tan ayrıca Harold Squire'ın stüdyosunun yanındaki sitede bir blok stüdyo daire için planlar hazırlaması istendi, ancak bu proje fon eksikliği nedeniyle başarısız oldu.

Mackintosh'un Chelsea'deki üç sanatçı stüdyosu için kuzey cephesi, 1920. Mackintosh'un Chelsea'deki üç sanatçı stüdyosu için kuzey cephesi, 1920.

Fransa ve Son Yılları 1923-28

1923'te, mimari çalışma umuduyla ve finansal olarak giderek daha fazla baskı altında olan Mackintoshlar, Güney Fransa'ya doğru yola çıktı. Suluboya ressamı olarak tekniğini mükemmelleştirdi. Mimari tasarımlarında görülen aynı disiplin ve sanatsal beceri, suluboyalarında da kendini gösterdi. Ne yazık ki Mackintosh yavaş çalışıyordu ve Fransa'da geçirdiği dört yıl boyunca Leicester Galerisindeki bir sergi için gerekli olan 50 tablodan sadece 41'ini tamamladı. Yine de, Leicester Galerisi, 1926'da Chicago Uluslararası Suluboya Sergileri ve 1927'de Paris'te Duveen Davetli Sanatçılar Gösterisinde sergilendi.

O yılın sonbaharında Mackintosh rahatsızlandı ve tıbbi tavsiye üzerine Margaret ile Londra'ya döndü. Dil kanseri tedavisi gördüğü Westminster Hastanesine kaldırıldı. Margaret, Charles'ın hastaneden taburcu olurken ona özveriyle baktı.

Bu arada Desmond Chapman-Huston, Leicester Galerileri'ndeki sergiyi görmüş ve Mackintosh'un iki tablosunu satın almıştı. İkisi de imzasız olduğu için onları Mackintosh'a götürdü. Mackintosh yatakta doğrulup imzasını yazmayı başardı. Bir daha asla kalem tutamayacağı için bu son kalem tutuşu oldu. Son hastalıktan sonra, Mackintosh 10 Aralık 1928'de 60 yaşında öldü.

Margaret, kocasının ölümünden derinden etkilendi ve dört yıl sonra Chelsea'de öldü.

Büyük başarılar ve büyük vaatlerle dolu bir kariyerin üzücü bir sonuydu.

Desmond Chapman-Huston'ın dediği gibi, Mackintosh "Yapılmış harika şeylerle ve daha yapılacak harika şeylerle öldü".

The Little Bay, Port Vendres, Kalem ve Suluboya, 1927, Desmond Chapman-Huston tarafından satın alınan iki resimden biri The Little Bay, Port Vendres, Kalem ve Suluboya, 1927, Desmond Chapman-Huston tarafından satın alınan iki resimden biri.
  
  Charles Rennie Mackintosh Biyografi kitabı, Yazar: Fiona Davidson, Pitkin Yayınları, 2018

  https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Rennie_Mackintosh
  
  https://peoplemakeglasgow.com/trip-inspiration/cultural-city/charles-rennie-mackintosh
  
  https://www.visitscotland.com/about/famous-scots/charles-rennie-mackintosh/
  
  https://www.theartstory.org/artist/mackintosh-charles-rennie/life-and-legacy/
  
  https://www.archdaily.com/639483/spotlight-charles-rennie-mackintosh
  
  https://www.crmsociety.com/about-mackintosh/charles-rennie-mackintosh/
  
   

Bu makale tarihinde MARKUT Dergi Sayı: 11 altında Atahan Göktürk Güner tarafından yazılmıştır. Sayının devamını aşağı kaydırararak okuyabilirsiniz. Üst menüden diğer sayılarımızı okuyabilir, buraya tıklayarak anasayfaya dönebilir veya alt bölümdeki formu doldurarak dergimize abone olabilirsiniz.

Paylaş:
Markut Mailde İllustrasyon
Dergimize Abone Olun
Yeni Sayıları Mailinize Gönderelim

ücretsizdir.