MARKUT

Endüstriyel Tasarım Dergisi

| Sayı 13

'İyi yönlendirilmiş bir hayal gücü, büyük işlerin kaynağıdır.'

Okumaya Başla
Markut Sayı: 13 Kapak Tasarımı
içindekiler
01

Kitlesel Üretim: Fordizm

Atahan Göktürk Güner

Fordizm, bir üretim ve birikim rejimi olarak teknik anlamda tanımlanabileceği gibi, sosyal ve kültürel etkileri ile birlikte ele alınarak geniş anlamda da tanımlanabilmektedir. Teknik anlamda Fordizm; sanayi üretiminin büyük oranda kitlesel üretim olarak gerçekleştirildiği, idari işler ile kol kuvvetine dayalı işlerin Taylorist bir ayrımla belirlendiği, işbölümünün ve iş tanımlarının katı bir şekilde yapıldığı, ürün standartlaştırmasının verimlilik artışları getirdiği ve artan talebin bu standartlaşmayı hızlandırdığı bir üretim biçimidir.

02

İkonik Arabalar: Ford Model T

Mücahit Vasfi Baş

Ford Model T varlıklı-yoksul herkesin bir otomobil alabilme ihtimalinin önünü açan öncü bir otomobildir. Henry Ford otomobillerin sadece varlıklı insanlar tarafından kullanılmasından rahatsız olmuş ve bu durumu nasıl değiştirebileceği üzerine çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmaların sonucunda seri üretim bandını temellendiren Henry Ford, Model T’yi ilk seri üretilen otomobil olarak piyasaya sürmüştür.

03

İleri Dönüşüm İle Tasarım

Hilal Doruk

Yaratıcı yeniden kullanma olarak da bilinen ileri dönüşüm, atık olarak değerlendirilen ürünleri ve malzemeleri daha kaliteli-değerli ürünler veya malzemeler elde etme sürecidir. İleri dönüşüm, atık ürünün malzemelerinin özelliklerinin ve bazı bileşenlerinin korunmasını sağlarken ürün geliştirmeye olanak sağlar: Atılan parçalar yeni malzemeler ile birleştirilerek kalitesi ve performansı geliştirilebilir.

04

İşlevlerine Göre Kent Mobilyası Tasarımları

Merve Çetin

Kent mobilyaları; kentsel yaşamı daha zevkli ve anlamlı kılan, kullanıcıların toplum yaşamındaki ihtiyaçlarına çözüm getiren, kentsel konfor ve estetik tanıyan tasarım ürünlerdir. Kent mobilyaları, ülke ve şehirlerin kültürel özelliklerine bağlı olarak çeşitlenmektedir. Bu elemanlar, kentsel kimliği oluşturmak ve toplum hayatını kolaylaştırmak açısından çok önemli role sahiptir.

05

Tasarım Sözlüğü: Tensegrity

Şahsenem Göksu Göktürk

Tensegrity kelimesini tension (gerginlik) ve integrity (bütünlük) kelimelerinin birleşimi oluşturdu. Bu kelime mucit Richard Buckminster tarafından bulunmuştur. Tensegrity, Buckminster Fuller tarafından; insanlar yerine doğa tarafından inşa edilmiş gibi görünen yeni bir tür mimari vizyonunu tanımlamak için icat edildi.

06

Yorumlar

Markut

Markut ekibinden sevgiyle…

Devam Et