ABD başkanlarının ve ailelerinin Beyaz Saray'ı taşınma gününde yeniden dekore etmesi yaygın bir gelenektir. Bazıları milyon dolarlık tadilatlara başlarken, diğerleri yalnızca birkaç küçük değişiklik yapar. Ancak bireysel başkanlık tercihlerinden bağımsız olarak, asla değişmeyen bir şey vardır o da "Resolute Desk". 1880'den beri resmi fotoğraflar, iş dünyası ve diğer düşünceli bakışlar için tarihi bir sahne malzemesi olarak hizmet veriyor. Amerika'nın en ünlü çalışma masası oldukça ilginç bir geçmişe sahiptir.

HMS Resolute Gemisi HMS Resolute ve HMS Intrepid winter quarters, Melville Adası'nda, 1852-53. Resolute'un yelken kaptanı George Frederick McDougall tarafından çizilmiştir.

The Resolute Desk Tarihi

"The President's Desk" veya "The Resolute Desk" olarak anılır. Tarihi, 1852'de İngiliz Savaş gemisi HMS Resolute ile başlar. Gemi, Kuzeybatı Geçidi'ni keşfetmeye çalışırken Kuzey Kutbu'nda kaybolan Sir John Franklin ve ekibini aramaya gönderilir. Ne yazık ki, Resolute kalın buz içinde terk edilmek zorunda kalınır ve ekibi başka bir gemiyle İngiltere'ye döner.

HMS Resolute, Eylül 1855'te ABD'li balina avcısı George Henry'den Kaptan James Buddington tarafından Baffin Adası yakınlarındaki buz kütleleri içinde sürüklenirken keşfedildi. Çözülme başladığında, onu Konektikıt'taki New London ana limanına götürdü. İngiliz Hükümeti onun üzerindeki tüm hak taleplerinden feragat ettikten sonra Amerikan Hükümeti onu talihli balina avcılarından 40.000 dolara satın aldı, sonrasında Kraliçe Victoria'ya ve İngiliz halkına sunmak amacıyla, masrafları Brooklyn Navy Yard'da Amerikan Hükümeti tarafından karşılanmak üzere onarıldı.

President Resolute Desk Resolute Desk

11 Haziran 1879'da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, Kraliçe Victoria'nın Amerika başkanına hediye etmek için Resolute gemisinin ahşabından yapılmış bir mobilya parçası tasarlamak için bir yarışma başlatılır.

The Builder'daki 3 Ocak 1880 tarihli bir makale, istenen mobilyanın detaylarını "geminin kerestesinden Birleşik Devletler Başkanı'na hediye olarak yazı masası ve kitap raflarını birleştiren muhteşem bir mobilya parçası olarak gönderileceği" şeklinde betimler. Morant, Boyd & Blanford ve Jackson & Graham dahil olmak üzere altı firma, mobilyayı tamamlamak için rakip tasarımlar sunar sonuç olarak Morant, Boyd & Blanford mobilyanın tamamlanması için seçilir. Kelly'nin 1871 Londra Postanesi Rehberi'ne göre Morant, Boyd & Blanford iç mimarlar, ressamlar, döşemeciler, site ve konut yöneticileri, oymacılar, yaldızcılar ve marangoz yapımcılarının çalıştığı biri 91 New Bond Street ve diğeri 4-7 Woodstock Caddesi olmak üzere iki farklı konutta bulunuyordu. Şirket, George Morant tarafından kuruldu ve Thomas Lawrence, Robert Peel ve Sussex Dükü, Cambridge ve Sutherland için iş sağlamıştı. Şirket ayrıca Büyük Sergi, Tüm Milletler Endüstrisi Sergisi ve 1862 Uluslararası Sergisinde yer aldı.

Resolute Masası gazetede

Morant, Boyd ve Blandford 1879 sonlarında yarışma için, büyük bir kitaplık ve baca parçası da dahil olmak üzere inşa edilebilecek çeşitli mobilya parçaları için birden fazla tasarım çizimi göndermişlerdi. Frank Leslie'nin Resimli Gazetesinin 11 Aralık 1880 tarihli baskısı, bu tasarımın bir gravürünü başkana sunulan masa olarak yanlış bir şekilde sundu. Hem Kraliçe Victoria hem de Başkan Hayes'in portrelerini içeren bu erken süslü tasarım 9 Eylül 1879'da oluşturulmuştu.

Nihai olarak Kraliçe Victoria biri şu anda Resolute masası olarak bilinen geminin kerestelerinden üç masanın yapılmasını emretti. Hazine Lordları Komisyon Üyelerinin emriyle doğramacı atölyesinde çalışan yetenekli bir marangoz olan William Evenden, Chatham Tersanesi'ndeki masayı oluşturmakla görevlendirildi.

Stanley Tretick'in 2 Ekim 1963 tarihli John F. Kennedy Jr.'ın Resolute masasında oynarken çekilmiş fotoğrafı Stanley Tretick'in 2 Ekim 1963 tarihli John F. Kennedy Jr.'ın Resolute masasında oynarken çekilmiş fotoğrafı

Resolute Desk, bir zamanlar HMS Resolute'un parçası olan meşe kerestelerden yapılmıştır. 32,5 inç (83 cm) yüksekliğinde ve 72 inç (180 cm) genişliğinde ve 48 inç (120 cm) derinliğinde çalışma alanı vardır. 1.300 pound (590 kilogram) ağırlığa sahiptir. Çift kaideli masa William Evenden tarafından çiçek motifli tasarımlar ile oyulmuştur, kaidelerinin her iki yanında dolap kapaklarının arkasında çekmece takımları bulunmaktadır ve masaüstü kırmızı deri ile kaplıdır.

Ön orta çekmeceye monte edilmiş masanın arkasındaki bir levha Resolute'un tarihini ve anlamı açıklıyor. Bu plak orijinal olarak masanın arkasındaydı ancak bir noktada öne taşındı. Tüm dış çekmece cephelerinin alt tarafında "MORANT BOYD & BLANFORD / 91 NEW BOND STREET" ve kilit plakaları "ROYAL / LETTERS PATENT / FOUR LEVERS / SAFETY LOCK / COMYN CHINC & Co." yazıları damgalıdır.

Franklin D. Roosevelt, masayı değiştiren ilk başkandı. Roosevelt çocuk felci teşhisi için giydiği bacak tellerini saklamak için çöp kutuları kullanmak yerine masanın diz boşluğuna menteşeli bir panel yerleştirdi. Roosevelt'in gizli kapısı oyma bir başkanlık mührü ile işlendi. Bu, Truman'ın kartalı bir barış işareti olarak zeytin dallarına çevirme kararından önceydi. Başkan Truman 1945'te göreve geldiğinde bu paneli resmi olarak taktırmıştı ve Resolute'un paneli zeytin dalları yerine, savaş oklarına bakan kartal Beyaz Saray mühürlerinden biri olmaya devam etmektedir.

Grinnell Resolute Masası | New Bedford Whaling Museum Grinnell Resolute Masası | New Bedford Whaling Museum

Kraliçe aslında geminin kerestesinden üç masa yapılmasını emretti. İkinci masa, Başkan'ın masasına göre çok daha küçük ve mütevazı. 1980'lerden beri Kraliyet Donanması Müzesi'ne ödünç verildi. "Kraliçe Victoria Masası" veya "Grinnell Masası" olarak bilinen üçüncüsü, bir kadın masasıdır ve birkaç Franklin kurtarma girişimini finanse eden yardımlarından dolayı Kraliçe'den Henry Grinnell'in dul eşine bir armağandı.

Winston Churchill masasında. Fotoğraf: Nat Farbman/The LIFE Picture Collection/Getty Images Winston Churchill masasında. Fotoğraf: Nat Farbman/The LIFE Picture Collection/Getty Images

İngiliz kökenli meşe keresteleri bir zamanlar Kuzey Kutbunun buzlu sularına göğüs germiş Kraliyet Donanması yelkenli gemisi olan HMS Resolute'tan gelen Viktorya dönemine ait oymalarının kalbinde ABD kartalını taşıyan devasa bir çalışma alanı sunan bu masa tasarımının rolü aslında nedir?

Devasa masalar güce sinyal vermek için tasarlanmıştır. Bölmelerle donatılmış, çizelgeleri ve savaş planlarını açmak için alana sahip bir masa, uzaktaki iş yerlerini kontrol ettiğinizi veya savaşları planladığınızı ima edebilir. Winston Churchill sık sık, düzgün düzenlenmiş kağıtlarla geniş bir masada fotoğraflandı. Fotoğrafçılar onları masalarında yakaladıklarında Churchill'in veya bir başkanın çok önemli bir işin ortasında olması elbette mümkün. Ancak çalışma masaları, Rönesans'tan beri çabayı sembolize etmek için kullanılmıştır.

Hans Holbein, Georg Giese'nin Portresi, 1532 Hans Holbein, Georg Giese'nin Portresi, 1532

16. yüzyılın başlarında Hans Holbein tarafından canlandırılan bir Alman tüccar olan Georg Giese'nin portresi, elinde mektupla, acil postalar, hesaplar, mühürler ve mürekkeple çevrili olarak duruyor. Mesaj açık, tüm bu portre seansları için bile zar zor zamanı var.  
   https://www.cheatsheet.com/money-career/secrets-oval-offices-resolute-desk-used-every-president-since-carter.html/

   https://www.theguardian.com/artanddesign/2020/nov/27/trumps-furniture-fail-desk-donald-table-tv-dinners
   
   https://www.washingtonpost.com/news/reliable-source/wp/2018/04/26/trump-told-the-french-president-that-the-resolute-desk-was-from-1814-try-again/
   
   http://www.thepresidentsdesk.com/history/
   
   https://en.wikipedia.org/wiki/Resolute_desk
   
   https://en.wikipedia.org/wiki/Victorian_decorative_arts
   
   http://www.whitehousemuseum.org/furnishings/resolute-desk.htm
   
   https://www.whitehousehistory.org/photos/treasures-of-the-white-house-resolute-desk
   
   

Bu makale tarihinde MARKUT Dergi Sayı: 10 altında Konuk Yazar, Michael Nicholasian tarafından yazılmıştır. Sayının devamını aşağı kaydırararak okuyabilirsiniz. Üst menüden diğer sayılarımızı okuyabilir, buraya tıklayarak anasayfaya dönebilir veya alt bölümdeki formu doldurarak dergimize abone olabilirsiniz.

Paylaş:
Markut Mailde İllustrasyon
Dergimize Abone Olun
Yeni Sayıları Mailinize Gönderelim

ücretsizdir.