MARKUT

Endüstriyel Tasarım Dergisi

| Sayı 11

‘‘Sanat çiçektir. Hayat yeşil bir yapraktır. Her sanatçı, çiçeğini güzelleştirmeye; dünyayı yaşamın kendisinden daha değerli, daha güzel, daha kalıcı şeylerin var olabileceğine ikna edecek bir şey yapmaya çalışsın.’’

Okumaya Başla
Markut Sayı: 11 Kapak Tasarımı
içindekiler
01

Charles Rennie Mackintosh

Atahan Göktürk Güner

Charles Rennie Mackintosh, İskoçya’nın en ünlü mimarlarından biridir. Tasarladığı binalar modern hareketin önünü açtı. Mimari, onun ilk aşkıydı ancak aynı zamanda başarılı bir sanatçı, iç mimar, mobilya tasarımcısı, metal işçisi, vitray ve tekstil tasarımcısıydı. Ayrıca doğa ve organik bitki formlarını kullanarak yaptığı grafik tasarım çalışmaları, onu Sembolizm ve Art Nouveau’nun erken temsilcilerinden biri yaptı.

02

İlk El Tipi Şarjlı Süpürge - DustBuster

Zeynep Yarar

20 Temmuz 1969’da Neil Armstrong, Apollo Lunar Module Eagle’dan çıkıp ayın yüzeyine çıktı. Böyle olağanüstü bir başarıyı mümkün kılan hırslı ulusal çaba, aynı zamanda, Amerikalıların evlerine ve işyerlerine birçok yenilik soktu. Kuvarsla çalışan kol saatlerinden bina yalıtımına kadar, bugün kullandığımız birçok tüketici ürününün kökeni uzay yarışına dayanmaktadır. Yarışın içinde doğan küçük bir temizleme aracı ise büyük bir ticari başarı elde etti: Dustbuster®.

03

Tasarım Sözlüğü: Prototip

Şahsenem Göksu Göktürk

Prototip sözcüğüne Türkçede karşılık gelen anlam, ilk örnek, modeldir. İngilizce prototype olan bu kelimenin İngilizce sözlükte açıklaması, ‘Ürün, ticari olarak üretilmeden önce gerektiğinde tasarımının değiştirilebilmesi için test edilen bir üründen üretilen ilk birimlerden biri.’ Tasarım sürecinde prototip oluşturmak; ürünün özelliklerini keşfetmek, tasarım konseptini görmek, iyi anlamak ve aktarmak, üründen geri bildirim almak ve ürünü geliştirmek için oluşturulan gerçekçi bir taslaktır.

04

İkonik Arabalar: Mini

Mücahit Vasfi Baş

Mini bir İngiliz otomobili dendiği zaman akla gelen ilk otomobillerdendir. Mini bir otomobilden ne beklerseniz size fazlasını sunmaktadır. Mini, şehir yaşantısında dar sokaklardan bir gokart kullanırmışçasına eğlenceli bir kullanım sunarken aynı zamanda yıllardır ufak dokunuşlarla değişen ikonik tasarımıyla gözlerin üzerinizde olduğunu size hissettirir.

05

Yorumlar

Markut

Markut ekibinden sevgiyle…

Devam Et