İlk mikser 1919'da tanıtıldı, ancak tüketicileri gerçekten büyüleyen Arens'in 1937 Model K tasarımıydı. - Kitchenaid

Bir Hobart mühendisi ve şirketin kurucularından biri olan Herbert Johnston, bir fırıncının ekmek hamuru yoğuruşunu izlerken bu yorucu görevi mekanik olarak yerine getirmenin daha iyi bir yolu olduğuna inandığında yıl 1908’di. 23 Nisan 1918'de ABD patentini alacak eseri, basitçe "Karıştırma Makinesi" ismiyle etiketlenecekti.

KitchenAid mikserinin ilk iterasyonu endüstriyel bir makineye benziyordu. Çoğunlukla kadın bir satış ekibi tarafından kapıdan kapıya satıldı. (görünüşe göre güçlü kolları olan kadınlar). 65 kiloluk Model-H'ın motoru karıştırma kabının üzerine dikey olarak yerleştirilmişti. Bu devasa (yaklaşık 80 lt) ticari miksere Hobart adı verildi. I.Dünya Savaşı sırasında ABD Donanması savaş gemilerinde kullanıldı.

Her gün düzinelerce somun ekmeğin yoğurulması gereken mutfaklara başarıyla pazarlanıyordu. Ancak ev versiyonu için tekrar düşünülmesi gerekti.

KitchenAid Patent

Rivayete göre, bir ev modeli piyasaya sürüldüğünde, Johnston’ın eşi onu test etti ve şöyle dedi:

Ne diye adlandırdığınız önemli değil, bu şimdiye kadar gördüğüm en iyi mutfak yardımcısı. (kitchen aid)

Efsanevi şirketin adı doğdu: KitchenAid.

Dayanıklı hat, kendisi için bir pazar oluşturdu ancak Kitchenaid'i; Sunbeam Mixmaster da dahil olmak üzere diğer markalarla sıkı bir rekabete soktu. Mikseri geliştirmek için endüstriyel tasarımcı ve ticari sanatçı Egmont Arens işe alındı.

Arens birkaç yıl boyunca teknik uzmanlığını KitchenAid ile paylaştı. Kült haline gelicek olan stand mikser 'K' modeli 1937'de tasarlandı ve öne sürüldü. Şık hatlara ve emaye kaplama yüzeye sahip olan bu daha modern mikser yaklaşımı, anında popüler oldu ve KitchenAid'i satışlarda en üst sıraya yükseltti. Zarif formuyla 'K modeli' çok sayıda ödül kazandı ve en prestijli müzelerde tahta çıktı.

Tasarım o kadar başarılı oldu ki, KitchenAid logosunda mikser şeklinin bir siluetini kullandı. Benzersiz siluet patentlidir.

Zamanın ötesindeki mikser modelinin, göbekten beslenen aksesuar ekleri 1930'lardan günümüze tüm farklı modellerle uyumludur. 1997'de mikser, San Francisco Modern Sanat Müzesi tarafından Amerikan tasarımının bir simgesi seçilmiştir.

Peki Kimdir Egmont Arens?

KitchenAid stand mikserinin zamansız tasarımına devam etmeden önce Egmont Arens(1888-1966) 'e değinelim. Ufak bir kronolojide bahsedeceğim Egmont Arens'in kariyeri oldukça zengin...

Tabiri caizse; biraz da Arens'i abartabilir miyiz? :)

Dünyaca ünlü yayıncı, sanatçı, endüstriyel tasarımcı Egmont Arens.. (Aynı zamanda New York City'deki Washington Square Kitabevi'nin sahibi ve spor editörü olan bir rönesans adamı.)

Ailesi tarafından tüberkülozdan kurtulmak için New Mexico'ya gönderilen Arens'in kariyeri, 1916'da Albuquerque Tribune-Citizen için spor editörü olarak başladı.

Ertesi yıl NY'ye taşındı ve Washington Square Bookstore'u işletti.

Sanata olan ilgisi onu, önde gelen stil ve moda dergisi Vanity Fair'in ve Creative Arts dergisinin editörlüğüne götürdü.

1927'de krom kaplı küresel masa lambası da dahil olmak üzere bir dizi lamba tasarımı ve üretimi üzerinde çalıştı. (ayrıca bkz. İkonik Masa Lambası Tasarımları)

1929'da Calkins & Holden'da reklam müdürü oldu ve 1936'nın sonuna kadar bir endüstriyel tasarım depatmanına başkanlık etti.

1932'de Roy Shelton ile 'Tüketici Mühendisliği' makalesini yazdı.
1944'te Arens, FIDSA'nın (Amerikan Endüstriyel Tasarımcılar Derneği) 15 orijinal kurucusundan biriydi. 1952'de de Ambalaj Tasarımcıları Konseyi'ni kuran 12 kişiden birisi olacaktı.

Ayrıca Higgens mürekkep şişesini ve Phillip Morris ticari markasının '8 o'clock coffee' A&P paketlerini tasarladı.

Arens; çakmaklar, müzik kutuları, saatler ve bebek arabalarına kadar her şeyi tasarlarken müşteri listesinde General Electric , Fairchild Aircraft , Anheuser-Busch ve The Coca-Cola Company de vardı.

Ayrıca pratik cihazları birer sanat eserine dönüştürme ustasıydı. Bunun harika bir örneği; yine Hobart için tasarladığı "Streamliner" et dilimleme makinesidir.(1941)

Hobart Manufacturing Company için tasarladığı mutfak yardımcısı ''Model K'' 1937'de büyük bir başarıya ulaştı. Modern mikser yaklaşık 100 yıldır hâlâ KitchenAid tarafından kullanılan tasarım standardını belirledi.

Tezgahta Renklerin Senesi - 1955

Klasik tasarım 1955'de oyunun kurallarını değiştiren renk sunumuyla sahneye çıktı!

1955 yılında ev aletleri tarihinde ilk kez renklerle süslendi. Gül yaprağı, güneş sarısı, ada yeşili, krom gibi renklerin dokunuşu tezgahı aydınlattı

Canlı renkli mikserler, tamamen beyaz renkli mutfak eşyalarından oluşan bir dünyaya adım attı. 1994 senesinde bu palet geliştirildi ve yeni modellere de uygulanmaya başladı.(şu an yaklaşık 40'tan fazla renk seçeneği mevcut.)

Rengarenk mikserler, bir mutfak statüsü sembolü haline geldi. Bir dolapta saklanmak yerine tezgah üstünde durması mutfağa değer kattı.

Rengin patlaması, KitchenAid'in rakiplerine göre karşı konulamaz olan mikserinin estetik avantajını ortaya çıkardı. KitchenAid, klasik tasarımı taze tutmak için özel Artisan Serisi gibi yeni renkler ve versiyonlar sunmaya devam ediyor.

Julia Child ve Martha Stewan gibi ünlü şefler tarafından çok sevilen bu ürün, KitchenAid'i her mutfakta olması gereken popülerliğe yükselterek güvence altına almıştır.

Hobart, KitchenAid'i 1986'da Whirlpool Corporation'a sattı. Yeni sahibi, 1946'dan beri Greenville-Ohio'daki KitchenAid fabrikasında stand mikserini monte etmeye devam ediyor.

92 yıldır yemek pişirmek bizim için bir sanat oldu

sloganıyla KitchenAid, yemek yapmayı her zaman bir sanat olarak görerek tüm bunları dünyanın her yerindeki mutfaklara taşıdı.

Julia Child'ın kobalt mavisi KitchenAid stand mikseri
Julia Child'ın kobalt mavisi KitchenAid stand mikseri, Amerikan Tarih Müzesi'nin "GIDA: Amerikan Masasını 1950-2000 Dönüşümü" sergisinde sergileniyor.
  
  https://www.marthastewart.com/1537760/stand-mixer-history-kitchenaid

  https://www.smithsonianmag.com/smithsonian-institution/100-years-kitchenaid-has-been-stand-brand-stand-mixers-180972838/
  
  https://www.commarts.com/exhibit/kitchenaid-artistic-movement-print-campaign
  
  https://www.marieclaire.fr/maison/kitchenaid,1143327.asp
  
  https://medium.com/re-form/standing-by-29ff35a46d75
  
  https://www.idsa.org/content/egmont-arens-fidsa
  
  https://www.gurmechef.com/blog/8_Bir-Efsanenin-Hikayesi--KitchenAid
  

Bu makale tarihinde MARKUT Dergi Sayı: 03 altında Zeynep Yarar tarafından yazılmıştır. Sayının devamını aşağı kaydırararak okuyabilirsiniz. Üst menüden diğer sayılarımızı okuyabilir, buraya tıklayarak anasayfaya dönebilir veya alt bölümdeki formu doldurarak dergimize abone olabilirsiniz.

Paylaş:
Markut Mailde İllustrasyon
Dergimize Abone Olun
Yeni Sayıları Mailinize Gönderelim

ücretsizdir.