MARKUT

Endüstriyel Tasarım Dergisi

| Sayı 06

‘’İyi tasarım, mümkün olduğunca az tasarımdır.’’

Okumaya Başla
Markut Sayı: 06 Kapak Tasarımı
içindekiler
01

Dieter Rams ve Tasarım Felsefesi

Hilal Doruk

Kalbim ayrıntılarda saklıdır. Aslında ayrıntıları her zaman büyük resimden daha önemli buldum. Hiçbir şey ayrıntılar olmadan çalışmaz. Onlar her şeydir; kalitenin temelidir.

02

Tasarımda Malzeme: Seramik

Eylül Ecem Söğütlü

Seramik günlük yaşantımızda evimizin pek çok yerinde ortaya çıkan bir ürün malzemesi olmaktan kaçamıyor. Akşam yemeklerimizde tamamlayıcı bir görsel etki yaratan tabaklarımızda veya her gün suladığımız çiçeklerimizde dekoratif bir etki yaratan saksılarımızda seramiği sıkça görmek mümkün.

03

Plastiğin Doğuşu: Bakalit

Zeynep Yarar

Tarih, geliştirdiğimiz ve kullandığımız malzemelerle şekillenir. Binlerce yıl araçlarını taştan yapan insanlar, bakır alaşımlarını öğrenerek Tunç Çağı’nı başlattı. Yüzyıllar sonra, süreci Demir Çağı devam ettirdi. 1907’de ise dünyanın ilk sentetik plastiği olan Bakalit, Polimer Çağı’nın başlangıcı oldu.

04

Tasarım Sözlüğü: Kitsch

Şahsenem Göksu Göktürk, Elif Ersöz

“Net ve katı tanımlar beklemeyin, aksi takdirde dersin sonunda pek çok sorunun yanıtsız kaldığını düşünürsünüz ki bu soruları ancak kitsch üzerine üç ciltlik bir çalışma yaparsam açıklayabilirim.” -Hermann Broch

05

Değişmeyen Tek Şey: Bic Cristal Pen

Zeynep Dağ

BIC Cristal model tükenmez kalemi görmeyenimiz ya da kullanmayanımız yoktur. Gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası olmuştur bu tükenmez kalem. Peki bu kadar göz önündeki bir kalemin bir tasarım klasiği olduğunu farkında mıyız?

06

Yorumlar

Markut

Markut ekibinden sevgiyle…

Devam Et