Dieter Rams'ın Hayatı

Dieter Rams, 1932 yılında Wiesbaden, Almanya'da doğdu. Marangoz olan büyükbabasından etkilenerek 1947 yılında Wiesbaden Sanat Okulu'nda mimari ve iç mimari dekorasyon eğitimi almaya başladı. İkinci yılında eğitimine ara vererek teoriden uzaklaşıp pratik deneyim kazanmak istedi. Rams’ın marangozluk için aldığı erken ödüller, 1950'lerin başında Almanya yeniden inşa edildiğinden mimar olarak eğitim görmesine yol açtı. 1948 yılında Wiesbaden Sanat Okulu'nda çalışmaya devam etti ve 1953'te onur derecesi ile mezun oldu ve daha sonra Frankfurt merkezli mimar Otto Apel'le çalışmaya başladı.


1955 yılında Alman elektrik ürünleri şirketi Braun 'a Erwin ve Artur Braun tarafından şirketin iç mekanlarını modernleştirme misyonuyla alındı. Braun o dönemlerde devrim niteliğinde elektrikli ürünler tasarlıyor ve üretiyordu. Rams, bu dönemde Ulm Tasarım Okulu -Bauhaus ekolü- hocalarından Hans Gugelot, Fritz Eichler ve Otl Aicher ile birlikte birçok projede çalıştı.


23 yaşındayken Braun'daki ilk yılında, şirketteki yeni iç mekanlar için önerilerinin bir taslağını sundu. Duvara monte edilmiş raylı raf ve çekmece sistemi olan depolama sistemi ilk fikri olarak görülebilir.


Becerileri doğrultusunda ürün tasarımına dahil oldu. 1961-1995 yılları arasında Braun'un tasarım başkanı olarak çalıştı. İlk olarak PA1 projektörü tasarladı. Tasarladığı ürünlerin çoğu, ET hesap makinesi serisi de dahil olmak üzere yüzyılın ortalarında modern ikonlar haline geldi.


Rams Braun'da çalışmaya devam ettiği 1959 yılında aynı zamanda Niels Vitsoe ve Otto Zapf için mobilya tasarlamaya başladı. Bir yıl sonra 606 Evrensel Raf Sistemi piyasaya sürüldü.

 • Dieter Rams'in ikili kariyeri 1997'de Braun'dan ayrılana kadar devam etti.

En iyi tasarımların şirketlerce kurulan tasarım ekiplerinden elde edilebileceğine dair inancı çok kuvvetli olan Rams, bugün hala Vitsœ ile çalışmaya devam ediyor.

Dieter Rams Fotoğrafı

"Kalbim ayrıntılarda saklıdır. Aslında ayrıntıları her zaman büyük resimden daha önemli buldum. Hiçbir şey ayrıntılar olmadan çalışmaz. Onlar her şeydir; kalitenin temelidir."


Vitra Design Museum'da Dieter Rams Modular World sergisinde Rams'in çoğu -içinde 606 Raf Sistemi'nin de bulunduğu- İngiliz mobilya firması Vitsoe için tasarladığı mobilya tasarımlarına yer verilmektedir.

Vitra Design Museum'da Dieter Rams Modular World sergisi.
 Vitra Design Museum'da Dieter Rams Modular World sergisi.
606 Evrensel Raf Sistemi, 1960.

606 Evrensel Raf Sistemi, 1960. Malzemesi haddelenmiş alüminyum, elektrostatik toz boyalı çeliktir.

Dieter Rams Vitra Müzesi

620 Lounge Chair&Ottoman, 1962.


Dieter Rams ve Tasarım Felsefesi, 1970ler. Fotoğraf: Abisag Tüllman.

1970ler. Fotoğraf: Abisag Tüllman.

Dieter Rams ve Tasarım Felsefesi
SK4 Fonogram- Dönüştürücü ve Alıcı, 1956. Malzemesi boyalı metal, plastik ve dişbudak ağacı.

SK4 Fonogram- Dönüştürücü ve Alıcı, 1956. Malzemesi boyalı metal, plastik ve dişbudak ağacı.

Dieter Rams Tasarımları: T3 Cep Radyosu, 1958. Plastik kasa.

T3 Cep Radyosu, 1958. Plastik kasa.

Braun TP1 Portatif Radyo ve Kayıt Oynatıcı, 1959. Plastik kasa, alüminyum çerçeve ve deri kayış.

Braun TP1 Portatif Radyo ve Kayıt Oynatıcı, 1959. Plastik kasa, alüminyum çerçeve ve deri kayış.

ET55 Hesap Makinesi, Dieter Rams ve Dietrich Lubs tarafından tasarlanmış, 1980 tarihli. Abs polimer kasa.

ET55 Hesap Makinesi, Dieter Rams ve Dietrich Lubs tarafından tasarlanmış, 1980 tarihli. Abs polimer kasa.


Dieter Rams'ın Tasarım Felsefesi

 • Rams, temelde “Daha az ama daha iyi” anlamına gelen “Weniger, aber besser” ifadesiyle de anılmaktadır. Tasarımlarında yarattığı beyaz alan; oluşturduğu form, orantı, grafik tasarım ve seçtiği malzeme düzen yaratma güdüsüyle bir araya gelince ürün çevresinin bir parçası olarak nesneleşir.
 • Rams, günümüzün sorunlarından biri olan tüketim çılgınlığının hayatlarımızı, evlerimizi, şehirlerimizi ve manzaramızı kaosla, karmaşayla, doldurma düşüncesizliğimizin ve savurganlığımızın durdurulması gerektiği çağrısında bulunuyor. Sınırlı kaynakları olan bir gezegende yaşadığımızdan bu savurganlıkla sürekli olarak atık oluşturarak yaşamaya devam edebilmemizi beklemek fantastik bir beklenti. Rams herkesin, tasarımcıların, dünya için daha fazla sorumluluk alması gerektiğini savunuyor. O ve karısı Ingeborg, insanları daha sakin hayatlar yaşamaya teşvik etmek amacıyla Dieter ve Ingeborg Rams Vakfı'nı kurdu.
 • Dieter Rams ve Ingeborg Kracht-Rams'ın 1971'den beri Almanya'da yaşadığı mütevazı bungalovu, Hessen'in Tarihi Anıtları Koruma Ofisi tarafından listelendi. İyi tasarımın imgesi olarak korunmakta.
Dieter Rams'ın evi.

"Rams Tasarımının Özü"
Daha Az ve Daha Çok (Less and More)
Rams'in Braun ve Vitsoe için tasarladığı önemli bazı ürünlerin sergisidir. 2008-2009 yılları arasında Japonya'da ilk kez sergilenmesi Osaka'daki Suntory Müzesi ve Tokyo'daki Fuchu Sanat Müzesi'nde gerçekleşmiştir. Kasım 2009-Mart 2010'da Londra'daki Tasarım Müzesi'nde; Temmuz-Eylül 2010'da Frankfurt'taki Uygulamalı Sanatlar Müzesi'nde; Ağustos 2011-Şubat 2012 arasında San Francisco Modern Sanat Müzesi'nde görülmüştür." Sergide prototipler, modeller, eskizler ve arşiv görüntüleri kullanılmıştır.

Dieter Rams Sergi
Dieter Rams Sergi

Dieter Rams Sergi

Marcin Szmidt - Less but Better
Marcin Szmidt - Less but Better

İyi Tasarım İlkeleri

Dieter Rams  "İyi Tasarım için On İlke" si  ile de tanınıyor. Ona göre iyi tasarım:

 1. "Yenilikçidir - İlerleme olanakları hiçbir şekilde tükenmez. Teknolojik gelişme her zaman özgün tasarımlar için yeni fırsatlar sunmaktadır. Ancak yaratıcı tasarım her zaman gelişen teknolojiyle birlikte gelişir ve asla kendi başına bir son olamaz."
 2. "Bir ürünü faydalı kılandır - Bir ürün kullanılmak üzere satın alınır. Sadece işlevsel değil, aynı zamanda psikolojik ve estetik kriterleri de karşılamak zorundadır. İyi tasarım, bir ürünün yararlılığını vurgularken, onun değerini düşürebilecek herhangi bir şeyi göz ardı eder."
 3. "Estetiktir - Bir ürünün estetik kalitesi, kullanışlılığının ayrılmaz bir parçasıdır çünkü her gün kullanılan ürünler insanların benlikleri ve refahları üzerinde bir etkiye sahiptir. Ancak sadece iyi icra edilen nesneler güzel olabilir."
 4. "Bir ürünü anlaşılabilir kılandır - Ürünün yapısını netleştirir. Daha da iyisi ürünü konuşturur. En iyi ihtimalle kendini açıklayıcıdır."
 5. "Mütevazidir - Bir amaca ulaşan ürünler alet gibidir. Bunlar ne dekoratif nesneler ne de sanat eserleridir. Bu nedenle tasarımları, kullanıcının kendini ifade etmesine yer açmak için hem nötr hem de kısıtlanmış olmalıdır."
 6. "Dürüsttür - İyi tasarım bir ürünün gerçekte olduğundan daha yenilikçi, güçlü veya değerli görünmesini sağlamaz. Tüketiciyi, muhafaza edilemeyecek vaatlerle manipüle etmeye çalışmaz."
 7. "Uzun ömürlüdür - Moda olmaktan kaçınır ve bu nedenle asla antika görünmez. Moda tasarımından farklı olarak, günümüzün atılabilir toplumunda bile uzun yıllar sürer."
 8. " En ince ayrıntısına kadar eksiksizdir - Hiçbir şey keyfi olmamalıdır veya şansa bırakılmamalıdır. Tasarım sürecindeki özen ve doğruluk tüketiciye saygı gösterir."
 9. "Çevre dostudur - Tasarım çevrenin korunmasına önemli bir katkı sağlar. Kaynakları korur ve ürünün yaşam döngüsü boyunca fiziksel ve görsel kirliliği en aza indirir."
 10. "Mümkün olduğunca az tasarımdır - Daha az, ama daha iyi çünkü temel yönlere odaklanır ve ürünler zorunlu olmayanlarla yükümlü değildir. Saflığa ve basitliğe geri dön."
Braun KF20 Aromaster, Florian Seiffert, 1972. Braun KM3 Mikser, Gerd Alfred Muller, 1957. Braun ABW4 Duvar Saati, Dietrich Lubs, 1981. Braun Citromatic Meyve Sıkacağı 4155, Dieter Rams, 1972.

Braun KF20 Aromaster, Florian Seiffert, 1972.

Braun KM3 Mikser, Gerd Alfred Muller, 1957.

Braun ABW4 Duvar Saati, Dietrich Lubs, 1981.

Braun Citromatic Meyve Sıkacağı 4155, Dieter Rams, 1972.

İyi Tasarım İlkelerinin Uygulanışı

Apple'ın Baş Tasarım Sorumlusu (2012-2019 yılları arasında) Sir Jonathan Ive, Rams'in iyi tasarım ilkelerini tasarladığı gövdeleri taklit etti. Apple Ipod tasarımlarında Rams'ten örnek aldı.

Apple IOS3’teki hesap makinesi arayüzü 1987’de Dieter Rams ve Dietrich Lubs tarafından tasarlanan Braun ET 66 hesap makinesi görünümünü taklit eder.

Aynı zamanda Braun bant kaydedici TG 60 modelindeki makaradan makaraya görünümü,  Apple Podcast  (radyo) uygulamasındaki şu an oynatılan ekranında taklit edilmiş, daha sonra bu tasarım re-design ile kaldırılmıştır.

Gary Hustwit'in 2009 tarihli belgesel filmi RAMS 'de Dieter Rams, Apple Şirketi'nin iyi tasarım ilkelerine göre ürün tasarlayan birkaç şirketten biri olduğunu belirtiyor.

Braun T3 Cep Radyosu - Apple Ipod

Braun T3 Cep Radyosu - Apple Ipod

Apple IOS3 Hesap makinesi - Braun ET55 Hesap makinesi

Apple IOS3 Hesap makinesi - Braun ET55 Hesap makinesi

Braun TG 60 Bant kaydedici - Apple Podcast

Braun TG 60 Bant kaydedici - Apple Podcast şu an oynatılan arayüzü

"Hiçbir parçası gizli ya da göz önünde değildi, sadece mükemmel bir şekilde düşünülmüş ve ürünün detayları ve özelliklerinin hiyerarşisine tamamen uygundu. Bir bakışta tam olarak ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını biliyordunuz."

- Jonathan Ive, Dieter Rams tasarımları üzerine.


İkonik Tasarımları

Braun, Combi DL5 Elektrikli Tıraş Makinesi, 1957.

Braun, Combi DL5 Elektrikli Tıraş Makinesi, 1957.

Braun L1 Hoparlör, 1957

Braun L1 Hoparlör, 1957

Braun, T-52 Taşınabilir Radyo, 1961.

Braun, T-52 Taşınabilir Radyo, 1961.

Braun, HL1 Masaüstü Fan, 1961.

Braun, HL1 Masaüstü Fan, 1961.

Braun, Tischsuper RT20 Radyo, 1961.

Braun, Tischsuper RT20 Radyo, 1961.

Audio-1 Radyo ve Fonograf TC40, 1962.

Audio-1 Radyo ve Fonograf TC40, 1962.

Masa Çakmağı, 1968.

Masa Çakmağı, 1968.

Braun, HLD 4 No. 4416 Saç Kurutma Makinesi, 1970.

Braun, HLD 4 No. 4416 Saç Kurutma Makinesi, 1970.


Saflığa, basitliğe geri dön.

Watch Rams Online | Vimeo On Demand

Rams  
  - https://www.vitsoe.com/rw/about/dieter-rams
  - https://www.vitsoe.com/rw/about/good-design
  - https://www.vitsoe.com/rw/voice/home-of-good-design
  - https://www.artsy.net/artist/dieter-rams
  - https://en.wikipedia.org/wiki/Dieter_Rams
  - https://www.interaction-design.org/literature/article/dieter-rams-10-timeless-commandments-for-good-design
  - https://www.dezeen.com/tag/dieter-rams/
  - https://www.dezeen.com/2020/05/01/gary-hustwit-dieter-rams-documentary-free-vdf/
  - https://www.designboom.com/tag/dieter-rams/
  - https://www.newyorker.com/culture/cultural-comment/what-weve-learned-from-dieter-rams-and-what-weve-ignored
  - https://www.stardust.com/dieter-rams.html
  - https://www.andersnoren.se/themes/sullivan/the-life-and-works-of-dieter-rams/
  - https://peoplepill.com/people/dieter-rams/
  - https://www.lifeofanarchitect.com/who-is-dieter-rams/
  - https://www.dezeen.com/2017/02/24/dieter-rams-designer-interview-simplicity-key-excellence/
  - https://readymag.com/shuffle/dieter-rams/
  - https://abduzeedo.com/node/47675
  - https://artlistr.com/dieter-rams-6-interesting-facts/
  - https://www.ramonesteve.com/en/la-fabricacion-del-interior/dieter-rams-and-the-ulm-school-of-design/
  - https://medium.com/what-is-great-design/who-is-dieter-rams-82bfb80d94fc
  - https://www.moma.org/artists/8451#works
  - https://www.archdaily.com/198583/dieter-rams-10-principles-of-%25e2%2580%259cgood-design%25e2%2580%259d
  - https://www.thedailybeast.com/dieter-ramss-design-at-museum-of-modern-art-san-francisco
  - https://www.wired.com/2007/07/iphones-design/
  - https://www.flickr.com/photos/38803602@N00/3069580799
  - http://www.moderndesign.org/2011/11/dieter-rams-original-steve-jobs.html
  - https://www.hustwit.com/rams
  - https://www.bukowskis.com/en/auctions/E269/lots/1051954-dieter-rams-hans-gugelot-radiogrammophone-phonosuper-sk4-designed-1956
  - https://www.dezeen.com/2017/02/06/modular-world-exhibition-dieter-rams-furniture-vitra-design-museum/
  - https://medium.com/@wr/skeuomorphism-is-the-easy-way-out-379146904f5
  - https://storage.googleapis.com/www-paredro-com/uploads/2015/10/tumblr_nhjmijf3EF1qjfk8po1_1280.jpg
  - https://www.phaidon.com/agenda/design/articles/2013/august/27/did-dieter-ramss-t3-inspire-this-new-radio/
  - https://www.core77.com/posts/24437/A-History-of-Braun-Design-Part-1-Electric-Shavers
  - https://www.core77.com/posts/24660/A-History-of-Braun-Design-Part-2-Timepieces
  - https://www.core77.com/posts/24768/A-History-of-Braun-Design-Part-3-Audio-Products
  - https://www.core77.com/posts/24950/A-History-of-Braun-Design-Part-4-Kitchen-Appliances
  - http://www.dasprogramm.co.uk/shop/braun/
  - https://en.wikipedia.org/wiki/Jony_Ive#Apple
  - https://en.wikipedia.org/wiki/Dieter_Rams#Less_and_More_exhibition
  - https://mymodernmet.com/dieter-rams-less-and-more/
  - https://hypebeast.com/2009/11/design-ethos-dieter-rams-exhibtion
  - https://bibliothequedesign.com/projects/less-and-more-dieter-rams/
  - http://becomeaselfmadehero.blogspot.com/2011/03/dieter-rams-creativeheroes.html
  - https://ifworlddesignguide.com/design-specials/dieter-rams-10-principles-for-good-design
  - https://www.3pillarglobal.com/insights/blog-posts/dieter-rams-10-principles-good-design/
  - https://designmuseum.org/discover-design/all-stories/what-is-good-design-a-quick-look-at-dieter-rams-ten-principles
  - https://collection.cooperhewitt.org/people/18041437/bio
  - https://collection.cooperhewitt.org/people/18041437/
  - https://collection.cooperhewitt.org/objects/18621857/with-image-153722/
  - https://collection.cooperhewitt.org/objects/1158789269/
  - https://collection.cooperhewitt.org/objects/18621813/
  - https://collection.cooperhewitt.org/objects/18621833/
  - https://collection.cooperhewitt.org/objects/18621807/
  - https://collection.cooperhewitt.org/objects/68813995/
  - https://collection.cooperhewitt.org/objects/2318793276/  
 

Bu makale tarihinde MARKUT Dergi Sayı: 06 altında Hilal Doruk tarafından yazılmıştır. Sayının devamını aşağı kaydırararak okuyabilirsiniz. Üst menüden diğer sayılarımızı okuyabilir, buraya tıklayarak anasayfaya dönebilir veya alt bölümdeki formu doldurarak dergimize abone olabilirsiniz.

Paylaş:
Markut Mailde İllustrasyon
Dergimize Abone Olun
Yeni Sayıları Mailinize Gönderelim

ücretsizdir.