Geleceğin Demiryolu, Don Lawrence, 1989.

Geleceğin Demiryolu, Don Lawrence, 1989.

Gelecek birçok olasılığı, bilinmezliği içinde barındırır. Gelecekte ne olacağı, nasıl bir dünyada olacağımız merak konusudur. Otonom araçlar, yapay zeka teknolojilerinin gelişmesi -belki evrimi-, nanoteknolojinin gelişmesi, dronların kullanımının artması, daha sofistike androidlerin üretilmesi, dünya dışı gezegenlerden yeni ev(ler)imiz Dünya-02 ve belki de uzaylı dostlarımız(?)... **Daha da ileri gidecek olursak dyson küresi gibi gelişmiş varsayımsal mega-yapıları gerçekten inşa edebilecek miyiz? İster gerçekçi deyin ister karamsar, gelecekte robotların ayaklandığı; savaşların bitmediği; post-apokaliptik; küresel ısınmanın durdurulamadığı ve su seviyesinin yükseldiği dünyaların ve bunlar sonucunda hayatta kalmaya çalışan türlerin var olabileceği de öngörüler arasında.

Gelecek kimi için anksiyetik kimi için umut dolu bir durum olsa da herkes gelecek hakkında düş kurar. Bilimsel ve geleceğin uzayda olduğunu hissettiren gelişmeler, inovasyonlar, okuduğumuz ya da izlediğimiz bilim-kurgu eserleri gelecek tahayyülümüzü besler.

Tasarımcılar olarak geleceği şekillendirme gücüne sahibiz. Daha iyi bir ürün ortaya koyarak daha iyi bir dünya yaratıp daha iyi bir geleceğe sebep olabiliriz. Kullandığımız ekolojik malzeme ve üretim teknikleri, başvurduğumuz evrensel ve insan odaklı tasarım ilkeleri, getirdiğimiz yenilikçi bakış açıları gibi faydalı pratikler uygulamak iyi bir gelecek yaratma gayesine hizmet edecektir.

Neuromancer kitabının Brezilya edisyonunun kapağı. İllüstratör: distopik siperpank dünyaları çizen Josan Gonzalez namıdiğer Death Burger.

Neuromancer kitabının Brezilya edisyonunun kapağı. İllüstratör: distopik siperpank dünyaları çizen Josan Gonzalez namıdiğer Death Burger.

Covid sonrası dönemde kullanılmak üzere tasarlanmış Hong-Kong için konsept otonom araç. Tasarımcı: Andrea Ponti

Covid sonrası dönemde kullanılmak üzere tasarlanmış Hong-Kong için konsept otonom araç. Tasarımcı: Andrea Ponti

Nissan Dodgy Concept Pod. Tasarımcı: Burov Design

Nissan Dodgy Concept Pod. Tasarımcı: Burov Design

Yolcu dronu KITE. Andrea Ponti

Kargocu dronlardan sonra, yolcu dronu KITE. Andrea Ponti

Retinal projektör Aura. Tasarımcı: Vince Wang

Retinal projektör Aura. Tasarımcı: Vince Wang


1. Arkibiyotik Vincent Callebaut Mimarlık

Avrupa Komisyonu Pollinator Park, 2021

Gün geçtikçe azalan arı, bal arısı ve kelebek gibi polen yayan böceklerin sayısı, ekosistemimizi derinden etkiliyor. Polen taşıyıcı bu türler ve bitkiler arasındaki bu ilişki yalnızca onları değil diğer türleri de etkiliyor. Bu biyoçeşitlilikteki azalma bitkisel kaynaklı besinlerimizi, otçulları, etçilleri sırasıyla etkileyen bu türlerin yok oluşu gezegendeki tüm türlerin yaşamını tehlikeye atmakta. Rivayete göre 70 yıl önce Einstein eğer son arı da yeryüzünden silinirse bizlerin ancak dört yaşayabileceğimizi belirtmiş. Doğru mudur bilinmez fakat günümüze bakarak bunun çok da yanlış bir sav olduğunu söyleyemeyiz. Gün geçtikçe tükettiğimiz doğal besinlerin sayısı azalıyor.

Pollinator Park da buna dikkat çekmek amacıyla tasarlanmış bir konsept polen üssü. 2050 yılında ekolojik bir felaket yaşamış dünyada hiç kalmamış olan polen taşıyıcı böceklere ve polenli bitkilere ev sahipliği yapan bir tesis.

Tesis içinde zararlı kimyasallarla işlenememiş besinler, polen taşıyan böceklere ve eşeyli üreyen bitkilere elverişli habitat bulunmakta. Çeşitli odalarda tarım ve çiftçilik mesleğinin yüceliğini, polen yayan böceklerin ve çiçeklerin biyoçeşitliliğini korumak için neler yapabileceğimizi anlatan ve bu ufak değişikliklerin aslına büyük etkileri olduğunu gösteren kiosklar var.

Kullanılan malzemeler ya geri dönüştürülmüş ya da geri dönüştürülebilecek biyomalzemelerden. Enerji kaynakları ise güneş ve rüzgar.

Arkibiyotik Mimari


Biyokubbe, bal peteği strüktürleri.

Biyokubbe, bal peteği strüktürleri.

Çiçek yaprağı ve kaburgalı yaprak strüktürü.

Çiçek yaprağı ve kaburgalı yaprak strüktürü.

Arkibiyotik Fütüristik tasarımlar

Voroni. Futuristik mimari tasarimlari

Voronoi.

Futuristik mimari, arkibiyotik tasarımlar

Pollinator Park, Fütüristik Tasarımlar

Pollinator Park'ı VR veya masaüstü tarayıcılar ile deneyimlemek mümkün.

Environment - Pollinator Park VR İzlemek İçin Tıklayınız.


Notre Dame Katedrali Palingenesis, 2019

15 Nisan 2019 Notre Dame'ın yangın faciasından sonra çatısı yanan katedralin restorasyonu için konsept projelerden biri de Arkibiyotik VCA' dan. Gotik ve biyomimetik bir orman önerisi sunan Parisli VCA, Katedralin eski halini yeniden inşa etmek yerine günümüz Fransa'sının tarih, bilim, sanat ve maneviyat olgularını "geleceğe doğru yansıtmayı" öne sürüyor.

Notre Dame Katedrali Fütüristik Tasarımlar

Notre Dame Katedrali Fütüristik Tasarım Projesi

Notre Dame Katedrali Fütüristik Tasarımlar İç Mekan

Palingenesis: Yunanca παλιγγενεσία (ing. polygenesis) "yeniden doğuş" anlamına gelmektedir.


2. SCRY Spor Ayakkabı

Kurucusu Zixiong Wei olan ve geleceğin tasarım ve üretim olanaklarını ayakkabı üzerinden keşfeden SCRY laboratuvarı eklemeli imalat ile deneysel ve giyilebilir ayakkabılar üreten bir marka. Tamamı dijital, tasarım ve üretim süreci, eklemeli üretimin sağladığı kişiselleştirebilme, hızlı tasarım yapabilme ve yüksek tasarım özgürlüğü ile geleceğin hızlı ve değişen dünyasına uyum sağlıyor. Gereksiz malzeme atığı oluşturmaması, uzun montaj hatlarına gerek olmaması, geri dönüştürülme kolaylığı üç boyutlu yazıcıların marifetlerinden.

SCRY üretim

Fütüristik Spor Ayakkabı

Fütüristik tasarımlar spor ayakkabı

Fütüristik Tasarımlar: Spor ayakkabı

Androidler spor ayakkabı giyer mi?

Androidler spor ayakkabı giyer mi?

Fütüristik Tasarımlar Ayakkabı


3. Encompass J-Şekilli Diş Fırçası

Dişlerimizi doğru fırçalamak için gereken doğru basıncı ve açıyı otuz iki dişimizin tüm yüzeylerine uygulayabiliyor olmalıyız. Fakat bunu herkes her zaman yapamayabiliyor ve her ne kadar iki dakika fırçalasak da bazı dental problemlerle karşılaşıyoruz. RYCA International tarafından tasarlanan Encompass, bu kullanıcı hatasını elimine eden saniyede 100 fırça darbesi ile dişleri 20 saniyede fırçalayabildiğini vaadediyor. J şekliyle tek seferde dişlerin yarısını fırçalayabiliyor. Bu diş fırçası çocuklar, yaşlılar ve fiziksel engeli olan kullanıcılar için daha önemli bir araç.

Fütüristik Tasarımlar: Encompass J-Şekilli Diş Fırçası, el ile olan ilişkisi


4. Eve Tekne Denir: Ocean Community

Demir Atma Platformu. Atık geri dönüştürebilme kapasitesine sahip.

Demir Atma Platformu. Atık geri dönüştürebilme kapasitesine sahip.

Önümüzdeki 15 yıl içinde küresel ısınmanın bir sonucu olarak yükselen su seviyesi ile kıyı şeridinde ikamet eden insanlar evlerini kaybedebilir. Bu geri dönüşü olmayan felaketi önlemek için her inisiyatif almadığımızda bu durumu yaşamaya birkaç yıl daha yaklaşıyoruz.

Morsztyn Design bu dünyaya uyum sağlayabilmek adına dört bölümlü mobil ev-tekne tasarladı. Yüzen podlar, suyu filtreleyip depo edip; güneş ve rüzgarı enerji kaynağı olarak kullanıyor.

"Bu yeni yapıların oluşturulması, yeni okyanus topluluklarının kıyı kentlerinin doğal bir uzantısı haline gelmesi için mevcut kara altyapısıyla bağlantılı tamamen işlevsel yaşam alanları olarak hizmet edecek." -Wojciech Morsztyn

Morsztyn bu konsept tasarımın uygulanması için 2035 yılını öngörüyor.

Morsztyn Design, sürdürülebilir dünya için mobil ev-tekne tasarımı.

Mobil tekne ev fütüristik tasarımı iç mekan

Mobil tekne ev fütüristik tasarımlar.

Mobil tekne ev fütüristik tasarımı iç mekan

5. Tricorder Öncüsü: RaDoTech

Medikal fütüristik tasarım. RaDoTech

Medikal fütüristik tasarım. RaDoTech

Star Trek evreninde hayat kurtaran medikal tarayıcılara gerçekten sahip olmak, hızlı tanı koyarak günlerce tahlil ve röntgen sonucu beklemeyerek tıpta hastalıkların tedavi sürecini bir hayli hızlandıracaktır.

Bu fantastik tarayıcılar kadar doğru ve gelişmiş olmasa da şu an için bu seviye testler açısından, yalnızca kan basıncını değil iç organlarının da sağlık durumunu ölçmek isteyenler için hızlı bir tarayıcı tasarlandı.

Vücudumuzdaki, çeşitli organlarımızla bağlantılı yirmi dört farklı noktaya dokundurularak tarayıcının, elektrik akımlarını ölçerek bütün vücut sağlık durumunu anlık olarak akıllı telefonlarımızdan kontrol edebilmemize olanak sağlıyor.

Bu gibi teknolojilerin gelişip hastalıklara daha hızlı ve doğu tanı konulmasına elverişli olması umuduyla...

Medikal fütüristik tasarım. RaDoTech

Fütüristik Tasarımlar: Star Trek'ten Sahne

Star Trek TNG.

Fütüristik Tasarımlar: Star Trek Medikal tricorder

Medikal tricorder.

6. Dikey ve Modüler Mars Şehirleri: Nüwa Projesi

İşte geldik gidiyoruz!

2020 yılında The Mars Society tarafından düzenlenen Mars kolonisi yarışmasının finalistlerinden Nüwa Projesi, Nüwa başkent olmak üzere kızıl gezegende beş şehir kurma projesi.

Bir milyon insana ev sahipliği yapabilecek koloni, Mars şartlarına uygun, kendi kendine yeten ve sürdürülebilir bir koloni.

"Eğer yapıları dünyadaki gibi inşa edecek olursak yapılar basınçtan dolayı patlama eğiliminde olacaktır. Mars'taki güneş ışını ve gama radyasyonları bizi gökyüzüne direkt maruz kalmayacak şekilde alanlar tasarlamaya itti." - Alfredo Muñoz, ABIBOO Studio'nun kurucusu.

Mars'ın farklı bölgelerinde konumlanacak olan şehirlerin yerleşeceği bölgelerin topolojisi, şartları da farklı. Abalos şehri kuzey kutbunda iken, Marineris şehri güneş sistemimizdeki en geniş kanyona konumlanmış durumda. Tüm bu alanlarda uygulanabilecek esnek ve ölçeklenebilir bir model gerektiğinden modüler şehirler tasarlanıyor. Şehirleri şekillendiren ana unsurlardan biri de Mars'ın UV ve gama radyasyonlarından korunmak amacıyla, endirekt güneş ışığı alan, yatay yerine dikey şehirler inşa edilmesi oldu.

Fütüristik Tasarımlar: ABIBOO Nuwa Cliff and Valley

Nüwa şehrinin, Tempe Mensa bölgesinin eğimli falezlerinde bulunması planlanıyor. Bu sarp arazi falezin önünde dikey şehir oluşturmaya elverişli oluyor. Güneş ışığı; potansiyel meteorlardan koruma ve içeri-dışarı atmosfer basınç farkının dengelenme gerekliliği; yaşam destek sistemleri; besin, hava ve su üretimi dikkate alınarak tasarlanması gerekiyordu. ABIBOO Studio / SONet

Fütüristik Tasarımlar: ABIBOO Nuwa Cliff View.

Uçurumun tabanında, Vadi'de, sosyal etkileşimleri sağlamak adına geniş pavyonlar bulunuyor. Burada radyasyondan korunmak adına gölgelik kubbenin tepesini örtüyor ve tepesi, geri dönüştürülebilir bir çözüm olarak, falezin kazınmasıyla elde edilen malzeme ile kaplanıyor. ABIBOO Studio / SONet

Fütüristik Tasarımlar: ABIBOO Nuwa Macro Buildings

Yamaç kazılarak, içinde ikamet edilen ve çalışma alanları bulunan modüler Makro Binalar oluşturuldu. Bu iki alan birbirine tüneller ağı ile bağlanır. ABIBOO Studio / SONet

Fütüristik Tasarımlar: ABIBOO Nuwa Z-Diagram 5 cities

Tübik modüller ihtiyaca göre yeniden konumlanabilmeyi sağlayarak esneklik ve ölçeklilik kazandırırken maliyeti azaltıp inşa edilme süresini kısaltır. ABIBOO Studio / SONet

Fütüristik Tasarımlar: ABIBOO Abalos City Aeria View

Kuzey Kutbu'ndaki Abalos şehri. ABIBOO Studio / SONet

Fütüristik Tasarımlar: ABIBOO Nuwa Cliff View

Yeşil Kubbeler "Green Domes" ve Kar Kubbeler "Snow Domes." Modüllerde yeşil alanlar ve şehir bahçeleri; ısıyı dağıtan ve havayı temizleyen yoğuşma alanı "Kar Kubbeleri" ve sanatsal faaliyetlere adanan alanlar bulunmakta. Mars atmosferinde deneysel bitkilendirme çalışmaları yapılan ve park olarak işlev gören iki farklı türü olan "Yeşil Kubbeler" Dünya ile duygusal bağ kurdurabilme amacıyla tasarlanmıştır. ABIBOO Studio / SONet

ABIBOO_Nuwa_Agricultural_modules.jpg

Karbondioksitçe zenginleştirilmiş tarım modülü, Nüwa. İnsanlar için solunamaz havayla dolu olduğundan otomatize edilmiş alan. SONet astrobiyologları tarafından, daha az su ve alana ihtiyaç duyması sebebiyle hidroponik sistem tercih edildi. ABIBOO Studio / SONet

ABIBOO_Nuwa_Interior_Type2.jpg

Falez üstündeki Makro Binalar yüksek hızlı asansörlerle birbirine bağlıdır. ABIBOO Studio / SONet

ABIBOO_Nuwa_GreenDome_type3.jpg

Yeşil Kubbeler. ABIBOO Studio / SONet

ABIBOO_Nuwa_GreenDome_type2.jpg

Yeşil Kubbeler. ABIBOO Studio / SONet


Bonus

Nike Hyper-Adapt: Kendi Kendine Bağlanan Spor Ayakkabı

Nike Hyper-Adapt: Kendi Kendine Bağlanan Spor Ayakkabı

Tiffany Beers ve Nike Jordan spor ayakkabılarının tasarımcısı Tinker Hatfield tasarımı Geleceğe Dönüş filmindeki MJ Fox'ın giydiği kendi kendine bağlanan ayakkabının giyilebilir re-design modeli. Daha fazla bilgi için sonraki sayıyı bekleyin :)


  

  https://www.artstation.com/artwork/8PeqG

  https://www.donlawrenceshop.com/en_GB/a-50585391/posters/railway-of-the-future/
  
  https://www.dezeen.com/2020/07/20/ponti-design-studio-driverless-tram-concept-hong-kong/
  
  https://www.andreaponti.com/
  
  https://www.andreaponti.com/island.html
  
  https://www.yankodesign.com/2020/09/29/the-nissan-dodgy-looks-like-a-pod-vehicle-designed-for-terraformed-mars/
  
  https://www.andreaponti.com/kite.html
  
  https://www.behance.net/gallery/83975135/Aura
  
  https://www.yankodesign.com/2019/08/16/who-needs-a-display-when-this-keyboard-projects-your-screen-on-your-retina/
  
  VCA
  
  https://vincent.callebaut.org/object/210323_pollinatorpark/pollinatorpark/projects
  
  https://ec.europa.eu/environment/pollinator-park_en
  
  https://www.designboom.com/architecture/vincent-callebaut-pollinator-park-declining-biodiversity-rates-03-25-2021/
  
  https://en.wikipedia.org/wiki/Pollinator#Structure_of_plant-pollinator_networks
  
  https://vincent.callebaut.org/object/190503_tributetonotredame/tributetonotredame/projects
  
  SCRY Ayakkabı
  
  https://www.instagram.com/scccccry/?hl=en
  
  https://scccccry.com/
  
  https://scccccry.com/digitalembryo
  
  https://scccccry.com/shop/mercury
  
  https://scccccry.com/shop/shuttle
  
  Encompass
  
  https://www.startengine.com/ryca-regcf
  
  https://www.designboom.com/technology/encompass-j-shaped-toothbrush-cleans-teeth-in-20-seconds-10-22-2019/#:~:text=a dentist-designed toothbrush claims,the user's teeth at once.
  
  https://www.solidsmack.com/3d-cad-technology/this-j-shaped-toothbrush-head-design-cleans-teeth-in-seconds/
  
  https://www.yankodesign.com/2019/10/06/this-innovative-j-shaped-toothbrush-flawlessly-cleans-your-teeth-in-20-seconds/
  
  Tekne
  
  https://www.morstyndesign.co.uk/projects/oceancommunity
  
  https://www.designboom.com/architecture/wojciech-morsztyn-ocean-community-vessel-rising-sea-levels-luxury-houseboats-11-07-2019/
  
  https://www.yankodesign.com/2019/11/06/this-luxurious-house-boat-hopes-to-help-humans-survive-the-rising-sea-level-crisis/
  
  RaDoTech
  
  https://radotech.com/
  
  https://www.yankodesign.com/2019/10/17/radotech-lets-you-perform-a-full-body-scan-to-see-how-healthy-you-are-on-the-inside/
  
  https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Starfleet_tricorder
  
  https://memorydelta.fandom.com/wiki/Medical_tricorder
  
  Mars Nüwa Projesi
  
  https://abiboo.com/projects/nuwa/
  
  https://www.marssociety.org/news/2020/09/28/finalists-chosen-in-mars-city-state-design-competition/#:~:text=In February 2020 the Mars,fourth and %24500 for fifth.
  
 

Bu makale tarihinde MARKUT Dergi Sayı: 08 altında Hilal Doruk tarafından yazılmıştır. Sayının devamını aşağı kaydırararak okuyabilirsiniz. Üst menüden diğer sayılarımızı okuyabilir, buraya tıklayarak anasayfaya dönebilir veya alt bölümdeki formu doldurarak dergimize abone olabilirsiniz.

Paylaş:
Markut Mailde İllustrasyon
Dergimize Abone Olun
Yeni Sayıları Mailinize Gönderelim

ücretsizdir.