MARKUT

Endüstriyel Tasarım Dergisi

| Sayı 10

‘‘Tüm o anlar zaman içinde kaybolacak, yağmurdaki gözyaşları gibi.’’

Okumaya Başla
Markut Sayı: 10 Kapak Tasarımı
içindekiler
01

Yapım Tasarımı: Filmlerin Görsel Dili

Hilal Doruk

Yapım tasarımcısı, setler için fikirler bulur ve bazı çizimler ve eskizler yapar. Yönetmenin bazı fikirleri olacağından, bizim durumumuzda George Lucas idi, kendisinin çalıştığı insanlar da birkaç eskizle çıkageldi. Setlerin nihai uygulaması yapım tasarımcısının sorumluluğundadır.

02

ABD Başkanlık Masası: Resolute Desk

Konuk Yazar, Michael Nicholasian

ABD başkanlarının ve ailelerinin Beyaz Saray’ı taşınma gününde yeniden dekore etmesi yaygın bir gelenektir. Bazıları milyon dolarlık tadilatlara başlarken, diğerleri yalnızca birkaç küçük değişiklik yapar. Ancak bireysel başkanlık tercihlerinden bağımsız olarak, asla değişmeyen bir şey vardır o da ‘Resolute Desk’…

03

İkonik Tasarımlar: Coca-Cola Şişesi

Zeynep Dağ

Dünyada en fazla tanınan formlardan birisi Coca Cola şişesinin formudur. Bu kola şişesini karanlıkta elimize aldığımızda veya şişenin kırık bir parçasına baktığımızda onun hangi ürüne ait olduğunu tanıyabiliyoruz.

04

Tasarım Sözlüğü: Mock-up

Şahsenem Göksu Göktürk

Mock-up sözcüğü, İngilizce bir kelime olup Türkçe’de model-maket anlamına gelmektedir. Mock-uplar belirli bir tasarımın tüm açılardan nasıl görüneceğini yansıtmak için yapılır ve kullanılır. Ürün maketleri, nihai bir ürün hakkında genel fikri iletmek amacıyla gerçek yaşam bağlamında sunmak için kullanılır, çalışan bir model değildir.

05

Mobilya Tasarımında Pop Art Etkisi

Merve Çetin

İngiltere’de ortaya çıkmış ve başta Amerika olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına almış olan Pop Art sanat akımı savaş sonrası dönemde gündelik hayata nüfus eden yeni tüketim kültürünü eleştirirken aynı zamanda bu kültüre ait ürünler çıkartan bir sanat akımıdır.

06

Yorumlar

Markut

Markut ekibinden sevgiyle…

Devam Et