MARKUT

Endüstriyel Tasarım Dergisi

| Sayı 15

MARKUT Design Week Türkiye'de 🎈
17-18 Aralık'ta Haliç Kongre Merkezi'nde Görüşmek Dileğiyle :)

Okumaya Başla
Markut Sayı: 15 Kapak Tasarımı
içindekiler
01

Dutch Kavramsal Tasarımı

Hilal Doruk

Felemenk Tasarımı (Dutch Design) terimi Hollanda’daki tasarımcılar için ortak olan, özellikle ürün tasarımında, resmi olmayan sanatsal tasarım ekolünün tasarım estetiğini ifade eder. Dutch tasarım her şeyden önce fonksiyoneldir.

02

Bauhaus Ekolüne Bakış

Atahan Göktürk Güner, Şahsenem Göksu Göktürk

Bauhaus bir fikirdi. Onun dünyadaki tüm ilerici okullar üzerindeki büyük etkisinin temelinde, onun bir fikir olma gerçeğinde yatmaktadır. Böyle bir etkiye ne bir organizasyonla, ne de propagandayla ulaşılabilir. Yanlızca bir fikrin böyle bir etki yapma gücü vardır ki, geniş yankılar uyandırabilsin.

03

Şelale Evi (Fallingwater House)

Eylül Ecem Söğütlü

Fallingwater, Amerika Birleşik Devletleri’nin Pittsburgh şehri yakınlarında doğa ile iç içe bir bölge olan Mill Run’da yer alıyor. Bear Run Irmağı üzerindeki bir şelalenin tam üstüne inşa edilmiş olan bu ev organik mimarinin ilk örneklerinden sayılıyor. Fallingwater ismi Frank Lloyd Wright tarafından verilmiş fakat “Kaufmann Evi” olarak, sahiplerinin ismiyle de anılıyor.

04

Tasarım Sözlüğü: Mindmap

Atahan Göktürk Güner

Zihin haritası, Türkçe’ye İngilizce Mind (Zihin) + Map (Harita) kelimelerinden geçmiştir. Düşünceleri bağlantılarla ifade ederek görselleştirmek, konuyu kavramayı ve çözümlemeyi hızlandırmak için en sık kullanılan diyagram türlerinden biri Mindmap’tir.

05

MARKUT Ekibi Ödül Töreninde

Elif Ersöz

17.Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması kapsamında Markut ekibi olarak ödül töreninde yerimizi aldık. Finalistler arasında yer alan Merve Çetin, Zeynep Yarar, Kübra Nur Şahin, Elif Ersöz ve Atahan Göktürk Güner ile beş sertifika, Kübra Nur Şahin ile mansiyon ve Atahan Göktürk Güner ile birincilik ödülü alarak; okulumuz Marmara Üniversitesi’nin adını beş, Markut’un adını dört ödülle duyurmanın sevincini yaşadık!

06

Yorumlar

Markut

Markut ekibinden sevgiyle…

Devam Et