Okullar açıldı(!) uzaktan eğitim başladı. Markut, Marmara Üniversitesi Endüstriyel Tasarım öğrencileri olan bizlere, proje konularımız verildi; Çay ve Kahve makineleri. Ne güzel tesadüf ki kahve makinelerine de 1.sayımızda yer vermiştik. (bkz. İkonik Tasarımlar Kahve Makineleri) Proje dersimize de yardımcı olacak şekilde bu sayıda çaydanlık ve su ısıtıcıları üzerine, ikonik ve ilgi çekici formlara sahip bazı tasarımlardan bahsettim. Keyifli Okumalar :)

Kettle 9091, Alessi

Alessi, Sapper’ın fikri çok açıktı diye açıklıyor. Bana şöyle dedi: "Sizin için bir su ısıtıcısı tasarlayacağım, ancak benim için sadece güzel bir su ısıtıcısı tasarlamak yeterli değil. Çok yönlü olabilen bir su ısıtıcısı tasarlamak istiyorum. Sadece gözlere değil kulaklara da."

Alessi'nin kettle 9091, su kaynama noktasına ulaştığında hoş ve uyumlu bir melodi çalan iki pirinç ıslık içerir. Tasarımcı Richard Sapper'ın amacı, birden fazla duyguyu memnun edecek bir su ısıtıcısı yaratmaktı. Heykelsi kettle 9091, ayna cilalı paslanmaz çelikten yapılmıştır ve dalgalı tutamak siyah poliamiddir. Düdük kısmı, tutacak altında bulunan mekanizma ile musluğun üzerinden kaldırılabilir. 1982'de piyasaya sürülen kettle 9091, Alessi'nin ilk tasarım su ısıtıcısıydı ve çok sayıda tasarım müzesinin koleksiyonlarında bulundu.
Kettle 9093, Alessi

İkonik kuş lastik düdüğüne sahip orijinal 9093 su ısıtıcısı.

Alessi'nin Kettle 9093’ü 1985 yılında Amerikalı mimar ve tasarımcı Michael Graves tarafından tasarlandı. Bu su ısıtıcısı, ağzının ucunda ıslık çalan bir plastik kuşa ve konik paslanmaz çelik bir gövdeye sahiptir.

Bugün, su ısıtıcısı bir tasarım ikonu ve Alessi'nin en çok aranan ürünlerinden biri. Art deco, pop art ve çizgi filmlerden etkilenen Graves su ısıtıcısını, kullanıcılarına neşe getirmek için tasarladı: Muslukta su kaynama noktasına ulaştığında ıslık çalan küçük bir kuş var. Alessi'nin klasiği, sabah rutinini neşelendirmek için mükemmel bir seçimdir.

Kettle 9093’ün yıl dönümü için Michael Graves, İtalyan tasarım markası Alessi için kuş şeklindeki ıslığı bir ejderha ile değiştiren özel bir baskı yarattı. Alessi bir zamanlar en çok satan Kettle 9093'ün güncellenmiş versiyonunu, Amerikalı mimarın Mart 2015'te ölümünden önce tasarladığı yeni ilaveyle piyasaya sürdü.
Alberto Alessi benden çaydanlığımızın 30. Yıldönümünü kutlamak için yeni bir düdük tasarlamamı istediğinde, su ısıtıcımızın tarihinde yeni bir evrim hayal ettim - küçük kuşumuz bir süper kahramana, sürüngen bir yaratığa dönüşebilir. Tarih öncesi, mitolojik ve fütüristik.

II Conica Kettle, Alessi

Geometrik desenlerini bir mutfak nesnesine dönüştüren tasarımcı Aldo Rossi'den gerçek bir tasarım ikonu. II conico, Alessi tarafından "La conica" nın hemen ardından aynı tasarımcı ve aynı stile sahip, paslanmaz çelikten yapılmış bir su ısıtıcısıdır.

Adından da anlaşılacağı gibi, su ısıtıcısı tipik olarak Rossi ve onun mimari deseni olan konik bir şekle sahiptir.


Marianne Brandt, Teapot

Ünlü Alman modern sanat, mimari ve tasarım okulu Bauhaus'ta geliştirilen en iyi bilinen ürünler arasında yer alan bu çaydanlık, Marianne Brandt'ın oradaki metal atölyesine katıldıktan kısa bir süre sonra tasarladığı bir öğrenci işiydi. 1923'te atölyenin form sorumlusu olarak görevini devralan sanatçı László Moholy-Nagy, onu okuldaki neredeyse tüm kız öğrencilerin tekstile indirildiği bir dönemde bu erkek egemen alana girmeye teşvik etti.

Günlük bir nesneyi temel şekillerin kombinasyonuna indirgemede başarılı bir egzersiz olan çaydanlık, saf geometrik formlardan oluşuyor. Bu tasarım Brandt'in endüstriyel üretim için parçalar geliştirmeye yönelik ilk girişimlerindendi. Çaydanlık bir prototip olarak kaldı.

Marianne Brandt'ın çay demliği, 361.000 dolara açık artırmada satılarak Bauhaus tasarımının satış rekorunu kırdı.

Fellow Stagg EKG Kettle

Fellow tarafından tasarlanan Stagg EKG su ısıtıcısı, mevcut elektrikli su ısıtıcılarına göre daha estetik ve minimal alternatif olarak tasarlanmıştır.

San Franciscolu girişimci Fellow, kullanıcıların en uygun şekilde kahve demlemesi için sıcaklığını hassas ve uzaktan kontrol etmelerine olanak tanıyan bağlantılı bir su ısıtıcısı tasarladı.

Brewbar adlı bir uygulamaya bağlanarak kullanıcıların sıcaklığı uzaktan kontrol etmesine ve cihazı açıp kapatmasına olanak tanır.

Uygulama aynı zamanda demleme sürelerini ve sıcaklıklarını da depolar, böylece kullanıcılar ileride başvurmak üzere tarifleri kaydedebilir.


Teawith Kettle

Yaşam alanlarının küçülmesi ve insanların yaşam tarzının değişmesiyle birlikte birçok geleneksel cihazın kullanımları ve kullanım sahneleri de değişiyor. Örneğin, mutfak ve oturma odası sınırları gittikçe bulanıklaşıyor, bu nedenle sahneyi kullanan birçok mutfak aleti, kademeli olarak tüm yaşam alanlarına kayıyor. Teawith Kettle, bir oturma odası rafına, yan sehpaya veya bir masanın köşesine dekoratif olarak yerleştirilebilmesi için standart cihazlardan daha küçük olacak şekilde tasarlanmıştır.

Royal College of Art mezunu Keren Hu, özellikle mutfak dışında kullanılmak üzere tasarlanmış daha küçük, daha sessiz ve daha hızlı bir su ısıtıcısı tasarladı.

Cihaz, yuvarlatılmış bir döküm alüminyum gövdeye ve geleneksel oryantal çaydanlıklara dayanan kemerli bir tutacağa sahiptir. Kare bir kaide üzerine oturmaktadır.
Hot Bertaa, AlessiPhilippe Starck, metal bir örümceğe benzeyen 'Juicy Salif' limon sıkacağı gibi oldukça garip ve çılgın tasarımların arkasındaki tasarımcıdır, ancak Philippe'in Alessi şirketi için yaptığı tasarımlardan biri, bir fincan çayı normalden daha karmaşık hale getirmiştir. 1989'da Philippe, Hot Bertaa su ısıtıcısını mevcut her su ısıtıcısından daha farklı olacak şekilde tasarladı. Suyu dolduracak kapak yoktu, tutacak yoktu ve su ısıtıcısını prize takmanın bir yolu yoktu.

Hot Bertaa, Philippe Starck'ın minimalist, heykelsi bir su ısıtıcısı tasarlama konusundaki cesur deneyidir. Starck'ın tasarımı, bir su ısıtıcısının nasıl görünmesi gerektiği konusundaki estetiği en basit şekline indirgiyor. Kulp ve oluk kısmı, su ısıtıcısının heykelsi gövdesini şişiren tek bir parçadır.

Su ısıtıcısı olarak zayıf işlevselliğine rağmen Alberto Alessi, Hot Bertaa'yı "güzel bir fiyasko" olarak nitelendiriyor ama her gün "su ısıtmaya" şakacı bir şekilde yaklaştığı için ona hayran kalmıştır.


Miito Kettle

Miito, Nils Chudy ve Jasmina Grase Tasarım Akademisi Eindhoven'da bir öğrenci projesi olarak başladıkları ve mezun olduktan sonra üzerinde çalışmaya devam ettikleri bir tasarımdır.

"Elektrikli su ısıtıcısını sıfırdan yeniden tasarlamak için yola çıktık ve şu soruyu sorduk: enerji tasarrufu için insanların elektrikli su ısıtıcılarını fazla doldurma alışkanlıklarını nasıl değiştirebiliriz?"

Miito; temiz, yenilikçi tasarımı hem paradan hem de zamandan tasarruf sağlıyor.

Peki nasıl çalışıyor? Kupanızı suyla doldurun, indüksiyon tabanına yerleştirin ve metal çubuğu sıvıya daldırın. Plaka elektromanyetik bir alan ve çubuk hızla ısınır ardından ısıyı doğrudan ve sadece sıvıya aktarır. Geleneksel set üstü ocak ve elektrikli su ısıtıcısına kıyasla, cihaz çok az enerji kullanır ve çok az zaman alır.

Kupalar dışında, Miito ayrıca kaseler veya çaydanlıklar gibi demir içermeyen kaplarla da çalışır. Aynı zamanda çay, kahve, çorba ve süt gibi çeşitli sıvıları da ısıtacaktır. İzolasyonlu bir silikon tutacakla kaplı çubuğun minimal şekli, kireç oluşumunu en aza indirirken kolay temizlik sağlar.

Chudy, "Elektrikli su ısıtıcısının çoğu son derece savurgan bir şekilde tasarlanmıştır - minimum doldurma hattı genellikle 500 mililitredir," dedi. "Bu, bir fincan çay - 250 mililitre - istiyorsanız, sıcak suyun yüzde 50'sini ve dolayısıyla enerjinin yüzde 50'sini boşa harcadığınız anlamına gelir."


Kttl, Anna Czaniecka

"Gereğinden fazla su kaynatmanın çeşitli sonuçları vardır - kaynatmak daha uzun zaman alır, bu da boşa giden elektrik ve daha yüksek enerji faturaları anlamına gelir," dedi Czaniecka.

Czaniecka, su ısıtıcısını iki standart kupa hacmi olan 568 milimetre tutacak şekilde yarattı. Kupa şeklindeki bölümler üst üste yığılır ve ölçüm için ikisi arasında bir çizgi oluşturur.

Czaniecka, Kingston Üniversitesi mezuniyet gösterisinde sergilenen su ısıtıcısının tam ölçekli bir modelini 3D olarak yazdırdı. Ürün seri üretilecek olsaydı, ısıya dayanıklı plastikten enjeksiyonla kalıplanacaktı.

İki çay söylemiştik orda, biri açık, Keşke, yalnız bunun için sevseydim seni. - Cemal Süreya
  
    https://www.100designs.cc/
  
    https://www.dezeen.com/tag/tea-pots/
  
    https://www.dezeen.com/2017/01/16/fellow-temperature-controlled-stagg-ekg-kettle-precise-coffee-brewing-connected-home/
    
    https://www.dezeen.com/tag/kettles/
    
    https://www.dezeen.com/2016/07/02/teawith-kettle-keren-hu-royal-college-of-art-design-homeware-kitchen-appliance-showrca-2016/
    
    https://www.dezeen.com/2016/01/05/remembering-richard-sapper-9091-whistling-kettle-alessi-video/
    
    https://www.dezeen.com/2014/07/08/movie-alberto-alessi-michael-graves-9093-kettle-best-seller-15-years/
    
    https://www.dezeen.com/2015/08/25/alessi-michael-graves-9093-kettle-30th-anniversary-dragon-shaped-whistle/
    
    https://www.dezeen.com/2016/07/02/teawith-kettle-keren-hu-royal-college-of-art-design-homeware-kitchen-appliance-showrca-2016/
    
    https://www.dezeen.com/2007/12/21/the-361000-teapot-marianne-brandt-breaks-bauhaus-auction-record/
    
    https://www.dezeen.com/2014/10/21/miito-nils-chudy-saves-energy-water-kettle-dutch-design-week-2014/
    
    https://www.dezeen.com/2014/06/27/kttl-anna-czaniecka-kettle-kingston-university-graduate-show-2014/
    
    https://www.metmuseum.org/art/collection/search/491299
    
    https://www.finnishdesignshop.com/tableware-carafes-jugs-coffee-pots-teapots-kettle-9091-p-13234.html
    
    https://eu.alessi.com/products/9091-kettle
    
    https://eu.alessi.com/products/il-conico-kettle
    
    https://us.alessi.com/products/9093-kettle
    
    https://royaldesign.com/eu/il-conico-kettle-2-l
    
    https://competition.adesignaward.com/design.php?ID=73184
    
    https://www.6sqft.com/miito-reinvents-the-electric-boiler-in-a-minimal-and-sustainable-way/
    
    https://designmuseum.org/discover-design/all-design-objects/alessi-9093-teakettle
    
    https://cargocollective.com/acza/filter/kettle/KTTL
    
    

Bu makale tarihinde MARKUT Dergi Sayı: 03 altında Zeynep Dağ tarafından yazılmıştır. Sayının devamını aşağı kaydırararak okuyabilirsiniz. Üst menüden diğer sayılarımızı okuyabilir, buraya tıklayarak anasayfaya dönebilir veya alt bölümdeki formu doldurarak dergimize abone olabilirsiniz.

Paylaş:
Markut Mailde İllustrasyon
Dergimize Abone Olun
Yeni Sayıları Mailinize Gönderelim

ücretsizdir.