MARKUT

Endüstriyel Tasarım Dergisi

| Sayı 05

‘’Yaratma arzusu, kız ya da erkek bütün çocuklarda aynı güçtedir. Önemli olan hayal gücüdür. Aklına ne gelirse ne şekilde istersen onu yaparsın. En önemlisi de onlara doğru malzemeleri sağlayıp, ne seviyorlarsa onu yaratmalarına izin vermek.’’Sayı sponsoru:
Sayı Sponsoru: Tasarım Yarışmaları

Okumaya Başla
Markut Sayı: 05 Kapak Tasarımı
içindekiler
01

İkonik Tasarımlar: Lego

Zeynep Dağ

LEGO®, nesiller boyunca dünyada ve anne babaların ayaklarında iz bıraktı. Danimarka taşralarından dünyanın en büyük oyuncak şirketine. Her şey tek bir LEGO tuğlası ile başladı. LEGO tuğlalarını bu kadar özel kılan şey potansiyeli kadar yaratılış hikayesidir aynı zamanda.

02

Yeryüzünde Cenneti Yaratma Arzusu: Shakers

Konuk Yazar, Ecem Hasbay

Shaker’ların tüm estetik kavramı işleve dayandığından işlevsel olmayan biçim kesinlikle estetik sayılmamıştır. Biçim, işlevden türemiştir. Yerleşmenin seçimi, yerleşmelerdeki yapıların konumu, yapıdaki odalar, odadaki pencereler, bölmeler ve diğer özelliklerin yeri yararlarına göre belirlenmiştir.

03

Minimalizm ve Sürdürülebilir Tasarım

Ece Çelik

“Fakirlik, yoksunluk, eksiklik değildir minimalizm; aksine bilinçli bir tercihtir. Zor olanı seçmektir, azla çok yapmaktır.” -Mies van der Rohe

04

Umut Işığı: Liter of Light

Elif Ersöz

21.Yüzyıl dünyasında temel ihtiyaçlar da dahil olmak üzere herkes eşit olanaklara sahip değil. Kimi coğrafyadaki bireyler için elektriğe ulaşmak hâlâ bir ayrıcalık sayılıyor. Dünyada bir milyara yakın insan doğal afetler ve ekonomik sebeplerle elektriğe hâlâ erişemiyor. Elektrik olmadan yaşamını sürdüren birçok topluma umut ışığı olan ‘Liter of Light’ projesiyle tanışalım.

05

Tasarımda Malzeme: Karton

Eylül Ecem Söğütlü

Muhtemelen hepimiz gün içinde farkında olmadan kartondan yapılmış bir ürünü elimize alıyoruz. Peki ya kartonun ne olduğunu veya nasıl üretildiğini hiç düşündünüz mü?

06

Jukebox - Müzik Kutusu

Zeynep Yarar

Her şeyden önce ürünün ismi müzik kutusu değildi. -Altın çağlarında- jetonla çalışan fonograflar* olarak biliniyordu. En iyi mekanlarda bulunan fonograflar milyonlarca dolarlık iş yaptı. Kadrosuna; parlak tasarımcılar, milyoner senatörler ve hatta gangsterler de dahildi.

07

3 Boyutlu Yazıcılar ve Üretim

Hilal Doruk

Bir önceki sayıda 3B yazım sürecine; detaylıca makine türlerine ve malzemelerine; tasarımcılar olarak 3B baskıya uygun ve doğru ürünler elde edebilmek için tasarım aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlara değinmiştik. Bu sayıda ise 3B yazıcıların endüstriyel üretimde neden ve nasıl kullanıldığına/kullanılmadığına değineceğiz.

08

Tasarım Sözlüğü: Beyin Fırtınası

Şahsenem Göksu Göktürk

Beyin fırtınası, belirlenen konu -sorun- üzerinde birey(ler)in çeşitli fikirler üreterek çözümler bulmasını sağlayan yaratıcı düşünme yöntemidir.

09

Son

Markut

Markut ekibinden sevgiyle…

Devam Et