MARKUT

Endüstriyel Tasarım Dergisi

| Sayı 07

‘‘Bu yüzyılda sanat hayatını baltalayan faydacılığın hakimiyetine karşı isyan etmeliyiz.’’

William Morris

Okumaya Başla
Markut Sayı: 07 Kapak Tasarımı
içindekiler
01

Tatbiki’den Marmara GSF’ye

Elif Ersöz, Atahan Göktürk Güner

1950’li yıllarda endüstri ve endüstrileşme hızının artmasıyla Türkiye’de de Bauhaus ilkeleri doğrultusunda kurulan bir okula ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Bu ihtiyacın giderilmesi için ortaya çıkan ilk kurum Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okuludur.

02

Amerikan Rüyası

Merve Çetin

Amerikan Rüyası, nerede doğduğu veya hangi sınıfa ait olduğu fark etmeksizin herkesin toplumda kendi başarısını elde edebileceği inancıdır. Amerikan Rüyası, özgürlük ve eşitlik vaat eder. Kişinin hayatını etkileyen kararları alabilmesi, daha iyi şeylere talip olma ve bunları elde etme imkânı, zenginlik ve şöhret, onurlu bir yaşam sürme fırsatı sunar… Ancak tüm bunların yalnızca çok çalışma ve kararlılık ile elde edilebileceğini söyler.

03

Fütürizm Akımı: Öncüleri ve Etkileri

Hilal Doruk

Yüzyılın başlarında İtalyada ortaya çıkan ve 19. Yüzyıl Romantizminin yükünden kurtulup endüstrileşme ile nükseden makine, hız, enerji, teknoloji, gürültü, şiddet, gençlik, endüstri, kaos gibi kavramları yücelten sanatsal ve sosyal hareket.

04

Bakalit Akabinde Katalin

Zeynep Yarar

Bakalit son derece yenilikçiydi ve pek çok Art Deco tasarımda 1920'lerin sonlarından itibaren kullandı. En çok siyah, kahverengi ve kırmızı renklerde üretilmesinin yanında yakut yeşili, turkuaz gibi özel siparişleri de karşıladı.

05

Tasarım Sözlüğü: Persona

Şahsenem Göksu Göktürk

Personalar tasarım problemlerinin tanımlanması ve problemlere çözüm tasarlayabilmek amacı ile - sorunu yaşayan kullanıcıların bulguları ışığında- ideal müşteri tipinin kurgusal karakteridir.

06

İkonik Tasarımlar: Koltuk

Zeynep Dağ

Bazıları müzelerden müzelere gezdi, bazıları hastalar için velinimetti, bazıları da konserde sanatçıyla birlikte sahnedeydi. Rahatlıklarının yanında görsellikleriyle de bizleri yıllardır etkisi altına alıp bir çok dergiye kapak olan bu ikonik koltuk tasarımları şimdi Markut’ta :)

07

Yorumlar

Markut

Markut ekibinden sevgiyle…

Devam Et