MARKUT

Endüstriyel Tasarım Dergisi

| Sayı 01

Kafasını yumurtadan çıkartan Markut, her sayısıyla büyüyecek ve uçmayı öğrenecektir. Gözlerinizi gökyüzünden ayırmamanızı ve yeni sayımızı keyifle okumanızı dileriz..

Okumaya Başla
Markut Sayı: 01 Kapak Tasarımı
içindekiler
01

Markut Nedir?

Markut

Marmara Kreatif Ürün Tasarım ekibimizin baş harflerinden oluşan MARKUT aynı zamanda Türk mitolojisinde dişi yırtıcı kuş olarak da adlandırılıyor.

02

İkonik Tasarımlar: Kahve Makineleri

Zeynep Dağ, Elif Ersöz

Kahvelerinizi hazırlayın ve okumaya başlayın… 1972’de Florian Seiffert tarafından (Dieter Rams’ın rehberliğinde) Almanya’ da tasarlanmıştır. Braun için tasarlanan KF 20 Aromaster, kaynar suyu bir kahve filtresinden geçirmek için yerçekimini kullanan bir elektrikli kahve makinesidir.

03

Sürdürülebilir Ambalaj Tasarımı

Ece Çelik

Dünya üzerinde varlığını sürdüren iki farklı sistemden bahsedilmektedir. Bunlardan ilki, canlı yaşamının sürmesini sağlayan toprak, hava, sudan meydana gelen ve birleşimi sonuncunda ekosistemin oluştuğu doğal sistemdir.

04

Rayların Üzerinde Raymond Loewy

Zeynep Yarar

5 Kasım 1893’de Paris’te doğan Raymond Loewy, Amerika’da ürettiği eserleri sayesinde Amerikalı tasarımcı olarak tanınmıştır. Tasarım anlayışında fonksiyon ön plandadır, form ve biçim daha sade ve geri plandadır.

05

Dijitalleşmede Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Merve Çetin

Dijital teknolojideki sürekli gelişimin hayatımızın her alanına nüfuz ettiğini her gün daha net görüyoruz. Gündelik yaşantımızı, kullandığımız tüm bu makineler, ürünler ve sistemler olmadan hayal edebilmek artık mümkün değil.

06

Tasarım Sözlüğü: Kompozisyon

Şahsenem Göksu Göktürk, Atahan Göktürk Güner

Kompozisyon terimi com + position kelimelerinden oluşmaktadır. Com- (ile, birlikte) + Position (yerleştirme) böylece bir araya getirme, bir arada tutma gibi anlamları çıkarmak mümkün.

07

Otomobillerin Hayatımızdaki Yeri

Konuk Yazar, Ömer Faruk Çam

Günümüzde a noktasından b noktasına giderken konforlu, daha az maliyetli, eğlenceli, verimli ve karbon emisyonları gibi bir çok etken göz önünde bulunduruluyor. Ve bu da otomobilleri hayatımızın olmazsa olmazlarından biri yapıyor. Hatta bazılarımızın hayatının merkezi…

08

Yorumlar

Markut

Markut ekibinden sevgiyle…

Devam Et