MARKUT

Endüstriyel Tasarım Dergisi

| Sayı 02

“Bir felsefem yok, en sevdiğim şey stüdyoda oturmak.”

Okumaya Başla
Markut Sayı: 02 Kapak Tasarımı
içindekiler
01

İskandinav Tasarımına Bakış

Elif Ersöz

İskandinav tasarımı, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ve daha sonra 1950’lerde beş İskandinav ülkesinde gelişen yalınlık, minimalizm ve işlevsellik ile karakterize edilen bir tasarım hareketidir.

02

Uzaktan Tasarım Eğitimi Hakkında Röportaj

Markut

Uzaktan tasarım eğitimi hakkında hocalarımıza soruları yönelttik. Cevaplar bizim için çok değerli, sizler için de öyle olacağını umuyoruz.

03

Endüstriyel Tasarım Mutfağa Giriyor!

Zeynep Yarar

Ev tipi soğutma birimi ihtiyacına yönelik; 1920’lerin başında endüstriyel buzdolapları görülmeye başlandı. Ancak ilk örnekler mobilya dolaplarına ithafen ahşap soğuk kutular şeklindeydi. İlk hava geçirmez, çelik ve ucuz buzdolabına öncülük eden Christian Steenstrup’ın başarısına ufak bir hikayeleştirmeyle başlayalım.

04

Tasarımda Doğanın Bilgisinden Yararlanmak: Biyomimikri

Hilal Doruk

Biyomimetik veya biyomimikri, karmaşık insan problemlerini çözmek amacıyla doğanın modellerinin, sistemlerinin ve öğelerinin öykünümüdür. Endüstri Devrimi’nden farklı olarak Biyomimikri Devrimi, doğadan ne çıkarabileceğimize değil, ondan öğrenmenin mümkün olduğuna dayanan bir çağ sunuyor.

05

İkonik Masa Lambası Tasarımları

Merve Çetin, Eylül Ecem Söğütlü

Masa lambaları bir ruh hali veya atmosfer yaratmada harika araçlardır. Nitekim bu aksesuarlar işlevselliklerinin yanı sıra yüksek bir dekoratif potansiyele sahiptir. Günümüze kadar özgün ve zamanla klasikleşen yüzlerce masa lambası tasarlandı. Bu yazıda bu tasarımlardan 9 tanesinden bahsedeceğiz.

06

Tasarım Sözlüğü: Tipografi

Şahsenem Göksu Göktürk

Tipografi: Yunanca, týpos (form) + graphia (yazmak) sözcüklerinin birleşmesi ile oluşur. Form, en uygun biçimin almasıdır. Tipografi, yani yazı formu-biçimi olarak çevirdiğimizde ise yazının, kullanılacağı yere göre en uygun şekilde yerleştirilmesi, düzenlenmesidir.

07

Yorumlar

Markut

Markut ekibinden sevgiyle…

Devam Et