MARKUT

Endüstriyel Tasarım Dergisi

| Sayı 08

‘‘İçimde en iyisi olmayan bir ürüne asla ismimi yazmayacağım.’’

John Deere

Okumaya Başla
Markut Sayı: 08 Kapak Tasarımı
içindekiler
01

Tarım ve Tasarım

Zeynep Yarar

Binlerce yıl tarım ve çiftçilik, insan ve hayvan gücüyle işledi. Ancak 19. yüzyıla gelindiğinde tarımın da seyri değişti. Gelişen alet ve makineler yeni bir çağı başlatırken gıdayı tarladan sofraya getiren traktörler, hayatı kolaylaştırdı… Sadece insan hayatını da değil…

02

Tasarımda Malzeme: Metal Levhalar

Eylül Ecem Söğütlü

Bir diğer adıyla sac metal, endüstriyel işlemle; ince, düz parçalara dönüştürülen metaldir. Sac, metalin kullanılan temel biçimlerinden biridir. Sayısız günlük nesne sac metalden üretilir.

03

Tasarım Sözlüğü: Component

Atahan Göktürk Güner

Latin kökenli terim olan component; mühendislikte, tasarımda veya yazılımda sıklıkla karşımıza çıkan bir kelimedir. Com (ile, birlikte) + Ponere (Latince, Türkçe karşılığı: yer) (İngilizce: to place) (yerleştirmek) anlamını taşıyarak bir araya getirmek, meydana getiren parçalar olarak algılamak mümkün.

04

Fütüristik Tasarımlar

Hilal Doruk

Gelecek birçok olasılığı, bilinmezliği içinde barındırır. Gelecekte ne olacağı, nasıl bir dünyada olacağımız merak konusudur. Otonom araçlar, yapay zeka teknolojilerinin gelişmesi -belki evrimi-, nanoteknolojinin gelişmesi, dronların kullanımının artması, daha sofistike androidlerin üretilmesi, dünya dışı gezegenlerden yeni ev(ler)imiz Dünya-02 ve belki de uzaylı dostlarımız(?)…

05

İkonik Tasarımlar: Çin Paket Servis Kabı

Zeynep Dağ

Pandemiyle birlikte artan gel-al paket servisi, tek kullanımlık servis paketlerine ihtiyacı oldukça arttırdı ve paket serviste restoranların yemekleri muhafaza etmek için kullandıkları tek kullanımlık kaplarda da iyileştirmeye gidilmesine başlandı. Tek kullanımlık gıda kapları söz konusu olmuşken de bu konuda Çin paket servis kabı kadar ikonik bir şey yoktur.

06

Yorumlar

Markut

Markut ekibinden sevgiyle…

Devam Et