MARKUT

Endüstriyel Tasarım Dergisi

| Sayı 14

'Tüm Tanklar Cartier tarafından yapılmış olsaydı, barış içinde yaşamak için zamanımız olurdu!'

Okumaya Başla
Markut Sayı: 14 Kapak Tasarımı
içindekiler
01

Cartier Saat Tasarımı

Zeynep Yarar

Yemek esnasındaki sohbette Santos, arkadaşına uçuş sırasında cep saatini kullanırken yaşadığı zorluktan bahsetti. Zira uçak panelinden ellerini çekmesi, cebinden saatini çıkarıp bakması uğraştırıcı ve tehlikeliydi. Louis Cartier, havacılık tutkunu dostunun neye ihtiyacı olduğunu kafasında canlandırmaya başlamıştı bile. Henüz ismi koyulmamış da olsa o dostane sohbet dünyanın ilk pilot saati olarak da bilinen “Santos-Dumont”un ortaya çıkmasını sağlayacaktı.

02

Beton Legolar: Brütalizm

Eylül Ecem Söğütlü

Brütalizm 1950’lerin sonlarında ve 1960’larda popülerlik kazanmış eski geleneklerden tamamen farklı bir mimari akımdır. 19. yüzyılın sonlarına gelindiğinde, sanayi devrimi sonrasında oluşan teknolojik gelişmeler, dünya savaşının getirdiği ekonomik çöküntüler ve mali sıkıntılar mimari tasarımda şeffaflığı, tasarrufu, ham malzeme kullanımını ve sadeliği ön plana çıkarmıştır.

03

Scooter Tarihine Bakış

Elif Ersöz

İki tekerlek ve bir tahta; bu, bir ulaşım aracı için mütevazı bir başlangıç olacaktır. Scooter kavramı; 1817’den en az bir yüzyıl öncesine, Almanya’dan Baron Karl von Drais de Sauerbrun’a kadar uzanıyor. İki tekerlek ve bir tahtadan oluşan ‘araçlar’, insan gücüyle çalışan Velocipede (Velespit) bisikletlere, üç tekerlekli bisikletlere ve ‘kick scooter’lara dönüştü. Bu dönüşümler sırasında ortaya çıkan ve günümüze kadar benzerliğini koruyarak gelen scooter’ları yakından tanıyalım.

04

Tasarım Sözlüğü: Storyboard

Şahsenem Göksu Göktürk

Storyboard, bilgileri görsel olarak planlama, düzenleme, şematik hale getirme ve sunmanın bir yoludur. Bir sürecin olay örgüsünü göstermek için kullanılır. Süreç içinde yaşananlar hikaye panoları içinde sıralı çizimler dizisi olarak oluşturulur. Panolara ayrılmasını sebebi, her panonun önemli bir adımı oluşturmasıdır. Her adım bir durumu anlatır; başından sonuna bakıldığında ise bir hikaye veya kısa bir film şeridi görünür ve okunur.

05

İkonik Arabalar: Mercedes-Benz 300 SL Gullwing

Mücahit Vasfi Baş

İkinci Dünya Savaşı’nda ağır hasarlar alan Mercedes tekrardan eski gücüne kavuşmak istiyordu. Bu eski gücü Mercedes’e kazandıracak şey tabi ki de otomobil yarışlarıydı. Mercedes 1952-1954 yılları arasında 300 SL’i yarış otomobili olarak üretmiştir.

06

Yorumlar

Markut

Markut ekibinden sevgiyle…

Devam Et