MARKUT

Endüstriyel Tasarım Dergisi

| Sayı 03

“Bauhaus bir fikirdi. Böyle bir etkiye ne bir organizasyonla, ne de propagandayla ulaşılabilir. Yanlızca bir fikrin böyle bir etki yapma gücü vardır ki, geniş yankılar uyandırabilsin.”

Okumaya Başla
Markut Sayı: 03 Kapak Tasarımı
içindekiler
01

Bauhaus Ekolüne Bakış

Atahan Göktürk Güner, Şahsenem Göksu Göktürk

Bauhaus bir fikirdi. Onun dünyadaki tüm ilerici okullar üzerindeki büyük etkisinin temelinde, onun bir fikir olma gerçeğinde yatmaktadır. Böyle bir etkiye ne bir organizasyonla, ne de propagandayla ulaşılabilir. Yanlızca bir fikrin böyle bir etki yapma gücü vardır ki, geniş yankılar uyandırabilsin.

02

İkonik Tasarımlar: Çaydanlık ve Su Isıtıcısı

Zeynep Dağ

Sizin için bir su ısıtıcısı tasarlayacağım, ancak benim için sadece güzel bir su ısıtıcısı tasarlamak yeterli değil. Çok yönlü olabilen bir su ısıtıcısı tasarlamak istiyorum. Sadece gözlere değil kulaklara da.

03

3 Boyutlu Yazıcı ve Uygulamaları

Hilal Doruk

3B baskı makineleri eksiltici (CNC) veya biçimlendirici (Enjeksiyonla kalıplama) gibi geleneksel üretim teknolojilerine kıyasla parça üretmenin temelde farklı yoludur.

04

Geçmişten Günümüze İskandinav Tasarımı

Elif Ersöz

1980’lerden itibaren yavaşlama sürecine giren İskandinav tasarım hareketi yerini artık İtalyan tasarımlarına bırakıyordu. Ancak popüler kültürün de etkisiyle tekrar sunulan İskandinav tasarımları günümüze kadar hâlâ tüm dünyada popülerliğini korumakta.

05

Yüzyılı Karıştıran: KitchenAid Mikser

Zeynep Yarar

Rivayete göre, bir ev modeli piyasaya sürüldüğünde, Johnston’ın eşi onu test etti ve şöyle dedi: ‘ne diye adlandırdığınız önemli değil, bu şimdiye kadar gördüğüm en iyi mutfak yardımcısı.’ (kitchen aid)Efsanevi şirketin adı doğdu: KitchenAid.

06

Tasarım Sözlüğü: Moodboard

Şahsenem Göksu Göktürk

Moodboard, tasarım sürecinde ilham almak için kullanılan, üzerine resim veya yazı gibi bir çok materyalin yerleştirildiği, konuyu daha iyi kavramak ve görsel bir dil oluşturmak adına yapılan panolardır.

07

Son

Markut

Markut ekibinden sevgiyle…

Devam Et